ԱԳ նախարարը փաստել է Իրանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու պոտենցիալ առկայությունը 03/09/2016   12:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն արձանագրել է Իրանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու պոտենցիալ մեծ հնարավորությունը՝ երկկողմանի և տարածաշրջանային ձևաչափերով:
«Իրանի հետ մենք բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ ենք, համատեղ ծրագրերը, որոնցից շատերը դժվար կլիներ իրականացնել նախկին պայմաններում, այժմ դրանց լիարժեք իրագործման համար նոր հնարավորություններ են ընձեռվում՝ նաև տնտեսական նոր համագործակցության հնարավորությունների քննարկման առումով», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը «Коммерсантъ»-ի հետ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանը շատ ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ:
«Իրանին մենք անվանում ենք «բարի հարևան», և դրանք սոսկ խոսքեր չեն: Մեր բարեկամական հարաբերությունները պատմական արմատներ ունեն: Իրանում գոյություն ունեցող բավական մեծ հայ համայնքն իր նկատմամբ մշտապես լավ վերաբերմունք է զգացել: Իրանի իշխանությունը վերականգնում է հայկական եկեղեցիները, որոնք լրացնում են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը:
Անհնար է չտեսնել ու չգնահատել այդ ամենը: Եվ, անշուշտ, նմանօրինակ վերաբերմունք Իրանի և իրանցի ժողովրդի նկատմամբ առկա է նաև մեր կողմից»,- Ասել է Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

Глава МИД Армении констатировал наличие большого потенциала для расширения сотрудничества с Ираном 03/09/2016 12:14 | Актуальная тема
Министр иностранных дел Армении констатировал наличие большого потенциала для расширения сотрудничества с Ираном в двустороннем и региональном форматах.
”С Ираном у нас добрососедские отношения, большие совместные проекты, многие из которых было трудно реализовать в прежних условиях. Сейчас открывается возможность как для полноценной реализации этих проектов, так и для обсуждения новых возможностей экономического сотрудничества”, - заявил Эдвард Налбандян в интервью газете "Коммерсантъ”.
Он отметил, что Армения прилагает много усилий в этом направлении.
“Мы называем Иран «добрым соседом», и это не просто слова. Наши дружеские отношения имеют исторические корни. В Иране проживает многочисленная армянская община, которая всегда чувствует доброе отношение к себе. Иранские власти восстанавливают армянские церкви, которые пополняют список мирового культурного наследия ЮНЕСКО. Невозможно не видеть и не ценить это. И, безусловно, такое же отношение к Ирану, к иранскому народу и с нашей стороны”, - сказал глава Мид Армении.