Նոր ընտրական օրենսգրքում տեղ են գտել բավականին վիճահարույց դրույթներ. Նորայր Նորիկյան 03/09/2016   13:11  |  Ընտրական իրավունք
Նոր ընտրական օրենսգիրքը, որը հանրային քննարկման է դրվել, լրջագույն դերակատարություն է ունենալու առաջիկա տարիների ընթացքում մեր հանրային կյանքում:
Փաստաբան Նորայր Նորիկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ընդգծեց, որ օրենսգրքում տեղ են գտել բավականին վիճահարույց դրույթներ, որոնք կասկածի տակ են դնում կամ առերևույթ բավականին վիճահարույց են լեգիտիմ իշխանության ձևավորման պատկերացումների ու ընկալումների հարցում:
Փաստաբանն առանձնացրել է վիճահարույց 13 հոդված:
Մասնավորապես՝ նախագծի 10 -րդ հոդվածի 8-րդ կետի համաձայն՝ ընտրության ժամանակ պարտադիր ժամկետային զինծառայության մեջ գտնվող զինծառայողները, ծառայությունից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով արձակված լինելու պայմաններում, ընդգրկվում են բնակության վայրի հաշվառման ընտրացուցակներում:
Այս դրույթը, ինչպես ընտրությունների ժամանակ, այնպես էլ հետընտրական պրոցեսում, վիճարկման կամ կասկածի տեղիք է տալիս՝ այս կամ այն շահագրգիռ ուժերի կողմից. խոսքը գնում է նրա մասին, որ կասկածի տակ է դրվում ընտրություններին մի քանի անգամ մասնակցելու հանգամանքը:
Գործող ընտրական օրենսգրքով նույնպես առկա է այս դրույթը: Զինծառայողները, արձակուրդի մեջ գտնվելու պայմաններում, կարող են հանվել զորամասի ընտրացուցակներից և ընդգրկվել իրենց բնակության վայրի ընտրական ցուցակներում՝ նախապես դիմելով համայնքի ղեկավարին՝ օգտվելու համար իրենց ընտրության իրավունքից:
Ըստ Նորայր Նորիկյանի՝ սա ռիսկերի և ավելորդ կասկածների տեղիք է տալիս, վերջինս առաջարկում է օրենսդիր մարմին այս կետը ընդհանրապես հանել՝ փոխարինելով հետևյալով՝ «ԱԺ ընտրություններին նախորդող 10 օրերին կամ  մինչև ընտրությունների ավարտը պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին արձակուրդ չտրամադրել՝ բացառությամբ որոշ բացառիկ դեպքերի»:
Սա նշանակում է, որ ընտրություններին նրանք կմնան զորամասերում և զորամասերի ցուցակներով կմասնակցեն ընտրություններին և եթե անգամ այդ դեպքում կլինեն խախտումներ, «այս պարագայում մենք կիմանանք ովքեր են պատասխանատուները, այսինքն՝ զորամասում ցուցակ կազմողները և զորամասում ընտրություններ կազմակերպելու համար նշանակված մարդիկ պատասխանատու կլինեն զինծառայողների համար»:
Կրկնակի անգամ քվեարկելու այս սողանցքը բացառելու համար փաստաբանն առաջարկում է հստակեցնել զինծառայողների ընտրական գործընթացին մասնակցելու ընթացքը:

Адвокат увидел в проекте нового Избирательного кодекса Армении достаточно спорные положения 03/09/2016 13:51 | Избирательное право
Проект нового Избирательного кодекса Армении, который вынесен на публичные обсуждения, серьезнейшим образом скажется на нашей общественной жизни.Такое мнение на встрече с журналистами в среду высказал адвокат Норайр Норикян.
По его словам, в новом ИК нашли отражение достаточно спорные положения с точки зрения представления о формировании легитимной власти.
Адвокат выделил 13 спорных статей.
В частности, пункт 8 статьи 10 гласит, что во время выборов имена военнослужащих, проходящих обязательную службу в армии, в условиях их нахождения в отпуске вносят в списки избирателей по месту их жительства.
Данное положение наличествует и в действующем Избирательном кодексе. Военнослужащий, находящийся в отпуске может быть исключен из списка избирателей по воинской части и включен в список избирателей по месту жительства, если заблаговременно обратиться к руководителю общины, воспользовавшись своим избирательным правом.
По мнению Норайра Норикяна, это положение заключает в себе риски и создает повод для лишних подозрений. Адвокат предлагает законодательному органу полностью исключить этот пункт, заменив его следующим:”За 10 дней до выборов в Национальное Собрание или до завершения выборов не предоставлять солдатам срочной службы отпуска, за исключением исключительных случаев”.
“Это означает, что во время выборов они останутся в воинской части и будут участвовать в выборах по спискам избирателей по воинским частям. Даже если в этом случае будут зафиксированы нарушения, то мы узнаем, кто за это несет ответственность: составители списков и лица, назначенные для организации выборов в в/ч, будут отвечать за военнослужащих”, -сказал он.
Для исключения этой лазейки для повторного голосования адвокат предлагает внести ясность в процесс участия военнослужащих в избирательном процессе.