Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ ԼՂՀ նախագահի պաշտոնական դիրքորոշումը դեռևս հայտնի չէ. Արցախպրես 03/08/2016   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների առնչությամբ տեղի իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշում դեռևս չկա, քննարկումները շարունակվում են:
Այդ մասին, «Արցախպրես»-ի ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով Արցախի խորհրդարանական և արտախորհրդարանական կուսակցությունների` փետրվարի 23-ին նախագահ Բակո Սահակյանին ուղղված սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին:
«Քաղաքական ուժերը հանդես են եկել նման առաջարկով, որպեսզի ստեղծվի մասնագիտական հանձնաժողով: Քննարկումներն այդ ուղղությամբ շարունակվում են: ԼՂՀ նախագահի պաշտոնական դիրքորոշում դեռևս չկա»,- ասաց Բաբայանը: Նրա խոսքով` ժամանակը ցույց կտա, թե ինչպիսին կլինի ԼՂՀ իշխանությունների դիրքորոշումն այդ հարցում: Միաժամանակ, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների հարցը պետք է վերջնականապես որոշի ժողովուրդը` հանրաքվեի միջոցով, իսկ թե ինչպիսին կլինի նրա կարծիքն այդ հարցում` ժամանակը ցույց կտա:
ԼՂՀ նախագահին ուղղված փաստաթուղթը ստորագրել են «Ազատ հայրենիք», Արցախի ժողովրդավարական, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն, «Շարժում-88», «Ազգային վերածնունդ», Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական, Արցախի Արմենական, Արցախի հանրապետական կուսակցությունների ղեկավարները:

Официальная позиция властей НКР по вопросу конституционной реформы в Арцахе пока не известна - СМИ 03/08/2016   11:44  |  Лента новостей
Официальная позиция властей НКР по поводу реформы Конституции в Арцахе пока не известна, обсуждения продолжаются.
Об этом в интервью “Арцахпресс” заявил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя предложение парламентских и внепарламентских сил к президенту Бако Саакяну о создании Специализированный комиссии по конституционной реформе.
“Обсуждения в этом направлении продолжаются, Официальной позиции президента НКР пока нет”, - цитирует издание Бабаяна. По словам пресс-секретаря, вопрос конституционной реформы должен решить народ посредством референдума.
Напомним, 23 февраля парламентские и внепарламентские партии Арцаха(армянский топоним Карабаха) обратились с письмом к президенту Бако Саакяну, предложив создать специализированную комиссию по конституционным реформам.
Документы подписали руководители партии "Свободная родина", Демократической партии Арцаха, партий "Армянская революционная федерация Дашнакцутюн", "Движение-88", "Национальное возрождение", Коммунистической партии Нагорного Карабаха, партии "Арменакан Арцаха", Республиканской партии Арцаха.