Կիրականացվեն միջոցառումներ՝ մանր եղջերավոր կենդանիների ժանտախտ հիվանդության վտանգը կանխելու համար 03/04/2016   12:32  |  Առողջություն
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության հարևան պետություններում` Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, Թուրքիայում և Վրաստանում, արձանագրված մանր եղջերավոր կենդանիների ժանտախտ հիվանդության դեպքերը և առկա վտանգը՝ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն առաջիկայում կիրականացնի կանխարգելիչ միջոցառումներ: Այս մասին հայտնում է ՍԱՊԾ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, նշված հիվանդության հարուցիչի ներթափանցումը հանրապետության տարածք կանխելու և հնարավորինս արագ հակաժանտախտային պատվաստանյութ ձեռքբերելու նպատակով` ծառայությունը բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի Դաշնության «Կենդանիների առողջության համառուսական գիտահետազոտական ինստիտուտի» հետ: Կառավարությունը մարտի 3-ի նիստում արդեն իսկ ընդունել է համապատասխան որոշում, որը հնարավորություն կընձեռի արագ ձեռք բերել անհրաժեշտ պատվաստանյութը:
Ծառայությունը նախատեսում է նշված երկրների սահմանային գոտում գտնվող և հիվանդության նկատմամբ ընկալունակ բոլոր կենդանիների շրջանում ամենամյա կանխարգելիչ հակաժանտախտային պատվաստումներ կատարել:
Ներկայումս մանր եղջերավոր կենդանիների ժանտախտ հիվանդության նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետությունն ապահով է:

В Армении предпримут меры по предотвращению проникновения в страну чумы мелкого рогатого скота 03/04/2016   14:48  |  Здоровье
Государственная служба безопасности продуктов питания Армении предпримет профилактические меры с учетом случаев чумы мелкого рогатого скота, зафиксированных в соседних с Арменией странах - Иране, Турции и Грузии, а также существующей угрозы. Об сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности продуктов питания Армении.
“В частности, Госслужба ведет переговоры со Всероссийским научно-исследовательским институтом здоровья животных для предотвращения случаев проникновения на территорию Армении возбудителей данного заболевания и приобретения в кратчайшие сроки противочумной вакцины. Правительство Армении на заседании в четверг, 3-го марта, уже приняло решение о приобретении необходимой вакцины.
Госслужба безопасности продуктов питания собирается в граничащих с указанными странами зонах ежегодно проводить противочумную вакцинацию среди всех животных, восприимчивых к заболеванию..
“В настоящее время Армения защищена от проникновения на территорию страны чумы мелкого рогатого скота”, - отмечается в сообщении.