Էդվարդ Նալբանդյան. Մեր երկիրը հանդիսանում է բնակչության թվի հարաբերակցությամբ՝ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում 03/01/2016 17:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 1-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան, որն անկասկած իր դրական ազդեցությունը կունենա ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման և խորացման վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Ֆեդերիկա Մոգերինին ասաց, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի ամուր գործընկերության հաստատումը շահեկան է ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև՝ ողջ տարածաշրջանի համար:
Հանդիպմանը հանգամանալից անդրադարձ արվեց Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, հարաբերությունների նոր իրավական հիմք ձևավորելու շուրջ բանակցությունների ընթացքին:
Արտգործնախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու համապարփակ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձան համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերին՝ քաղաքական երկխոսությանը, շարժունակությանը, մարդու իրավունքներին, տնտեսական բարեփոխումներին, ԵՄ տարբեր ոլորտային ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանը շնորհակալ է Եվրոպական միությանը՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած աջակցության և օժանդակության համար, ինչը նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։ Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին հիմնադրումից ի վեր ցուցաբերվող կարևոր աջակցության համար։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակի, ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու կարևորության շուրջ։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց միգրացիոն ճգնաժամին և փախստականների հոսքերին։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանում ապաստանել են Սիրիայից ժամանած շուրջ քսան հազար փախստականներ. այդպիսով, մեր երկիրը հանդիսանում է բնակչության թվի հարաբերակցությամբ՝ սիրիացի փախստականներ ընդունած երրորդ պետությունը Եվրոպայում: Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծեց, որ հայկական կողմը արժևորում է այս հարցում ԵՄ կողմից Հայաստանին հնարավոր օժանդակության ցուցաբերումը։
Բանակցությունների օրակարգում էր Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության իրականացումը։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ընթացող` ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները: Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց ԵՄ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։ Կողմերը համակարծիք էին, որ իրավիճակի սրմանը նպաստող ապակառուցողական քայլերը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը վնասակար են և նպաստում են ստատուս քվոյի երկարաձգմանը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ Հայաստանը շարունակելու է հետևողական ջանքերը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։

Дальнейшее укрепление партнерства между Арменией и ЕС выгодно для всего региона - Могерини 03/01/2016   18:26  |  Лента новостей
Дальнейшее укрепление партнерства между Арменией и ЕС выгодно не только для двусторонних отношений, но и для всего региона, заявила во вторник вице-президент Европейской комиссии, Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, Эдвард Налбандян отметил, что это первый визит Могерини в Армению, который, несомненно, позитивно отразится на развитии и углублении отношений между Арменией и ЕС.
Стороны затронули широкий круг вопросов, касающихся развития двустороннего сотрудничества, коснулись процесса переговоров вокруг формирования новой правовой основы отношений.
Эдвард Налбандян подтвердил готовность Армении к укреплению и расширению всеобъемлющего сотрудничества во всех представляющих обоюдный интерес сферах.
Стороны обсудили дальнейшие совместные шаги по развитию сотрудничества, вопросы политического диалога, мобильности, защиты прав человека, экономических реформ, участие Армении в различных отраслевых программах ЕС.
Налбандян отметил, что Армения благодарна Европейскому Союзу  за оказываемую на протяжении многих лет поддержку, что сыграло существенную роль в деле проведения реформ и наращивания институционального потенциала.
Глава МИД Армении также выразил ЕС благодарность за оказываемое содействие в создании Дипломатической школы МИД Армении.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг сложившейся на Ближнем  Востоке ситуации, в частности, в Сирии, а также относительно  важности консолидации усилий мирового сообщества в борьбе против терроризма.
В данном контексте стороны коснулись миграционного кризиса и темы беженцев. Эдвард Налбандян отметил, что порядка 20 тысяч беженцев из Сирии нашли убежище в Армении, таким образом, в расчете на душу населения наша страна является третьей страной в Европе, принявшей сирийских беженцев. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что армянская сторона ценит возможность оказания ЕС помощи республике в данном  вопросе.
Эдвард  Налбандян представил также последние события вокруг  переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Федерика Могерини подтвердила содействие Евросоюза усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному разрешению проблемы. Собеседники сошлись во мнении относительно вреда деструктивных шагов, воинственной риторики, ведущих к  обострению ситуации и способствующих продлению статус-кво.
Эдвард Налбандян подтвердил планы Армении по продолжению последовательных усилий, направленных на урегулирование карабахской проблемы исключительного мирным путем.