ՀԷՑ-ին առաքված էլեկտրաէներգիայի իրական ծավալը ներկայացվել է ուռճացված և հափշտակվել ավելի քան 95 մլն դրամ. ձերբակալվել է երկու անձ 03/01/2016   18:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել են «Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի իրացման տնօրենի նախկին տեղակալ Արսեն Գաբրիելյանը և բաժնի նախկին պետ Ռուդիկ Պիվազյանը՝ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում  քննվող քրեական գործով ձեռնարկված  քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2012 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև 2015 թվականի օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում «Սիրարփի ԱՀ» ՍՊԸ-ին պատկանող «Սիրարփի» ՓՀԷԿ-ից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ առաքված էլեկտրաէներգիայի իրական ծավալը ներկայացվել է շատ ավելին։
Նախնական քննության տվյալներով՝ կողմնակի միջամտության արդյունքում իրականից ավել է ներկայացվել 3.810.188 կՎտ./ժ, որի արժեքը կազմում է  95.694.000 ՀՀ դրամ, ինչը  «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից ամբողջությամբ վճարվել է «Սիրարփի ԱՀ» ՍՊ ընկերությանը:
Քննությամբ պարզվել է, որ «Սիրարփի ԱՀ» ՍՊ ընկերությունը փաստացի պատկանել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ իրացման տնօրենի նախկին տեղակալ Արսեն Գաբրիելյանին (վերջինս աշխատանքից ազատվել է 2015 թվականին),  ով ի պաշտոնե ղեկավարել է արտադրող կայաններից էլեկտրաէներգիայի գնման և վաճառքով զբաղվող՝ ՀԷՑ-ի համապատասխան դեպարտապենտի աշխատանքները։
Առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու կասկածանքով փետրվարի 29-ին ձերբակալվել են Ա.Գաբրիելյանը և նրա անմիջական ենթակայության տակ գտնվող, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի  էլեկտրաէներգիայի ավտոմատացված հաշվառման բաժնի նախկին պետ Ռուդիկ Պիվազյանը (ում ղեկավարած բաժինն իրականացրել է արտադրող կայաններից գնվող էլեկտրաէներգիայի հաշվառումը):

Два человека задержаны по подозрению в хищении более 95 млн. драмов при поставках “Элсетям Армении” электроэнергии 03/01/2016   20:10  |  Актуальная тема
Бывший заместитель директора по сбыту ЗАО “Электрические сети Армении” Арсен Габриелян и бывший начальник отдела Рудик Пивазян задержаны по подозрению в совершении хищения в особо крупных размерах в рамках уголовного дела, расследуемого в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в результате следственных действий, предпринятых по расследуемому в производстве ГУРОВД Следственного комитета РА уголовному делу, было установлено, что представленный объем электроэнергии, поставленной в период с 1 августа 2012 года по 1 августа 2015 года “Электрическим сетям Армении” принадлежащей ООО “Сирарпи АГ” МГЭС “Сирарпи” намного превышал реальный объем.
По данным предварительного следствия, в результате постороннего вмешательства был представлен превышающий реальные показатели объем электроэнергии 3.810.188 кВт/ч, стоимость которого составляет 95.694.000 драмов. Сумма была полностью выплачена ЗАО “Электрические сети Армении” компании ООО “Сирарпи АГ”.
Следствием было установлено, что компания ООО “Сирарпи АГ” фактически принадлежала бывшему заместителю директора по сбыту ЗАО “Электрические сети Армении” Арсену Габриеляну(последний был освобожден от занимаемой должности в 2015 году), который руководил работой соответствующего департамента ЭСА, занимающегося продажей и покупкой электроэнергии у производящих станций.
“29-го февраля по подозрению в совершении хищения в особо крупных размерах были задержаны А. Габриелян и находившийся у него в непосредственном подчинении бывший начальник отдела автоматизированного учета электроэнергии ЗАО “Электрические сети Армении” Рудик Пивазян(возглавляемый им отдел вел учет закупаемой у производящих станций электроэнергии). Предварительное расследование продолжается”, - говорится в сообщении.