Սումգայիթ. 28 տարի անց 02/29/2016 12:04 | ԼՐԱՀՈՍ
1980թ-ի այս օրերին Ադրբեջանում բնակվող հայերի նկատմամբ այդ երկրի իշխանությունները հատուկ ծառայությունների միջոցով կազմակերպեցին ու իրականացրեցին զանգվածային բռնություններ, սպանություններ:
Այսօր` 28 տարի անց, չնայած բազում փաստերի ու վկայությունների առկայությանը, Սումգայիթում, Գետաշենում, ԼՂ մի շարք բնակավայրերում հայազգի բնակչության նկատմամբ կատարված հանցագործությանն արդար իրավական գնահատական չի տրվել:
Տարիներ առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ձեռնամուխ եղավ արխիվային փաստաթղթերի ու ականատեսների վկայությունների հավաքագրմանը`ստեղծելով ադրբեջանական հանցագործությունների մասին պատմող ապացույցների ամբողջական արխիվ:
Այստեղ ներկայացված քրեական գործերի նյութերը վկայում են, որ հայերի նկատմամբ բռնությունները կազմակերպվել ու իրականացվել են Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից:
Ընդ որում,շարքային ադրբեջանցիները նախապես տեղեկացվել են, որ հայերին օգնելու պարագայում իրենք էլ կպատժվեն: Չնայած դրան՝ արխիվում առկա են ադրբեջանցիների վկայություններն այն մասին, թե ինչպես են իրենց տներում թաքցրել ու փրկել իրենց հայ հարևաններին: Այս մարդկանց վտանգի չենթարկելու համար նախաձեռնության հեղինակները չեն հրապարակում նրանց անունները:
Սումգայիթի նախկին բնակիչ Զոյա Գալստյանը 1988թ-ի մարտին տված իր վկայության մեջ պատմում է, որ իրենց ընտանիքը փրկվել է շնորհիվ ադրբեջանցի հարևանի, ով գազազած ամբոխին ասել է, որ իրենց շենքում հայեր չեն ապրում: Իսկ իրենք այդ պահին թաքնվել են ռուս հարևանի տանը, որտեղ պատսպարվել են մի քանի օր, մինչև սովետական բանակի ժամանումը:
Գրիգոր Սևյանն էլ իր վկայության մեջ պատմում է, որ ադրբեջանական ոստիկանության ավտոմեքենան ուղեկցել է փոփոցում շրջող հանցագործների 500-հոգանոց խմբին ու բարձրախոսով համակարգել նրանց գործողությունները:
Նա նաև պատմել է, որ ԲՇՏ-ում աշխատող իր բարեկամուհին հայտնել է, որ քաղաքային կոմիտեից զանգահարել ու հրահանգել են ներկայացնել հայերի բնակության հասցեները:
Իսկ արդեն ադրբեջանցիներից նա տեղեկացել է, որ իրենց զգուշացրել են գիշերը տան լույսը չանջատել որպեսզի կարողանան ճշտել հայերի բնակարանները:
Քնարիկ Չալյանն էլ պատմում է, որ կացիններով, մահակներով զինված ադրբեջանցինեը, փողոցում կանգնացնելով հայերի ավտոմեքենաները, հրդեհել են դրանք` ներսում եղած մարդկանց հետ միասին:
Բացի այդ, կինը նաև պատմել է մի քանի զարհուրելի դեպք, թե ինչպես են քարերով ու երկաթներով հարվածելով բակում սպանել իր հարևաններից մեկին, մտել մեկ ուրիշ հայ ընտանիքի բնակարան ու ծեծելով ամուսնուն՝ նրա աչքի առաջ բռնաբարել կնոջը, ապա երկուսին էլ սպանել:
Ադրբեջանցիների անմարդկային արարքների մասին վկայությունները հնարավոր չէ անգամ ընթերցել առանց հուզմունքի: Սրանք վկայություններ են, որ դեռ պետք է հասնեն միջազգային ատյաններ, ներկայացվեն քաղաքական ու իրավական ատյաններ, բացահայտեն արդեն ավելի քան 3 տասնամյակ Ադրբեջանի կողմից թաքցվող նրա իրական դեմքը:

Погромы армян в Сумгаите:свидетельства очевидцев 02/29/2016   17:53  |  Лента новостей
В эти дни 28 лет назад власти Азербайджана при поддержке спецслужб организовали и осуществили массовые погромы и убийства армян.
Несмотря на многочисленные факты и свидетельства, совершенные 28 лет назад в отношении армянского населения Сумгаита, Геташена и ряда населенных пунктов Нагорного Карабаха преступления не получили справедливой правовой оценки.
Несколько лет назад Генеральная прокуратура Армении приступила к сбору фактов и свидетельств очевидцев, создав полный архив доказательств преступлений, совершенных азербайджанцами.
Представленные здесь материалы уголовных дел свидетельствуют о том, что насилие, учиненное над армянами, было организованно и осуществлено руководством Азербайджанской ССР.
Причем рядовые азербайджанцы были заранее извещены о том, что в случае оказания помощи армянам, их тоже ждет наказание. Несмотря на это, в архиве содержатся свидетельства азербайджанцев о том, как они прятали в своих домах и спасали соседей-армян. Чтобы не подвергать жизни этих людей опасности, авторы инициативы не публикуют их имена.
Бывший житель Сумгаита Зоя Галстян в данных ею в марте 1988 года показаниях рассказывает, что их семья спаслась благодаря азербайджанскому соседу, заявившему озверевшей толпе, что армяне в их здании не проживают. А они в это время скрывались в доме русского соседа, где укрывались несколько дней до прихода советской армии.
В свою очередь Григор Севян рассказал, что машина азербайджанской милиции сопровождала группу из 500 преступников, снующих по улицам  города, и координировала их действия по громкоговорителю.
Он также поведал, что его родственница, которая работала в ЖЭКе, сообщила, что из городского комитета позвонили и приказали представить адреса домов, где проживали армяне.
А уже от азербайджанцев она узнала, что от них потребовали не выключать свет, чтобы они смогли установить местонахождение армян.
Кнарик Чалян рассказала, что вооруженные топорами и дубинками азербайджанцы останавливали на улицах автомобили армян и жгли их вместе с  находившимися в салоне людьми. Кроме того, женщина рассказала, как камнями и железными прутьями забили до смерти одного из соседей, ворвались в дом к еще одному армянину, избили его и у него на глазах изнасиловали его жену, а затем обоих убили.
Свидетельства о зверствах азербайджанцев невозможно читать без содрогания. Это - свидетельства, которые еще должны дойти до международных инстанций и раскрыть истинное лицо Азербайджана.