Սպանության համար հետախուզվողի հրկիզված տանը հայտնաբերվել է զենք 02/27/2016   16:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեն քիչ առաջ պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել սպանության մեղադրանքով հետախուզման մեջ գտնվող Ա.Կախյանի տունը հրկիզելու դեպքի առթիվ։
2016 թվականի փետրվարի 27-ին՝ ժամը 07.25-ին, Լոռու մարզի Վահագնի գյուղի բնակչից   ահազանգել է ստացվել,  որ այրվում է նույն գյուղում գտնվող, Ա.Կախյանին պատկանող տունը։ Վերջինս Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով  2016 թվականի փետրվարի 22-ից գտնվու մէ հետախուզման մեջ՝ սպանության մեղադրանքով։
Դեպքի վայրի զննությամբ պարզվել է, որ տունը երկհարկանի է, այրվել է 2-րդ հարկի մի հատվածն իր գույքով:Նույն հարկի ննջասենյակներից մեկում հայտնաբերվել է 0,5 լ տարողությամբ ապակյա շշով, բենզինի հոտով հեղուկ, քարի կտորներ, որոնցով ջարդվել են ննջարանի պատուհանները, իսկ առաջին հարկի պատի տակ` կտորե լաթերով փաթաթված փայտի կտորներ: 2-րդ հարկի միջանցքում` հայտնաբերվել են  նաև  այրված РПК տեսակի զենքի նմանվող մետաղյա իրան, 3 դատարկ պահունակ, 1 զսպանակ և ինքնաձիգի կրակված փամփուշտների 58 պարկուճներ:
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի փետրվարի 27-ին Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել  է քրեական գործ (հրկիզման եղանակով գույքի դիտավորյալ ոչնչացում):
Նշանակվել են համալիր դատահրդեհատեխնիկական, դատաապրանքագիտական, ինչպես նաև դատաձգաբանական փորձաքննություններ,կազմվել է հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ համատեղ ձեռնարկվելիք քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների պլան, հանձնարարություններ են տրվել հետաքննության մարմնին, հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ կատարվում են լայնածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ:

В подожженном доме фигуранта дела об убийстве в Лори нашли оружие 02/27/2016   16:51  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении в субботу распространил официальное сообщение о поджоге дома Армена Кахяна, разыскиваемого по обвинению в убийстве.
Как отмечается в сообщении, 27-го февраля в 07:25 от жителя села Ваагни Лорийской области поступило сообщение о том, что горит  принадлежащий А. Кахяну дом, расположенный в том же селе. Кахян с 22-го февраля с.г. находится в розыске по уголовному делу, расследуемому в производстве следственного управления по Лорийской области.
При осмотре места происшествия выяснилось, что дом – двухэтажный. Сгорела часть 2-го этажа вместе с инвентарем. В одном из спальных комнат, расположенных на том же этаже, обнаружена стеклянная бутылка вместимостью 0.5л, в которой была жидкость с запахом бензина, обломки камня, с помощью которого были разбиты окна в спальне, а под стеной на первом этаже куски древесины, обмотанные тряпкой из ткани. В коридоре на втором этаже обнаружен также обгоревший металлический корпус, похожий на оружие типа «РПК», три пустых обоймы, одна пружина и 58 стреляных гильз от патронов для автомата.
По данному факту 27-го февраля 2016 года следственным управлением по Лорийской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 185 Уголовного кодекса Армении(Умышленные уничтожение чужого имущества, совершенные путем поджога).
“Назначены  комплексная судебная пожаро-техническая, судебно-товароведческая, а также судебно-баллистическая экспертизы, составлен план совместно предпринимаемых следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, направленных на раскрытие преступления. Органу дознания даны поручения, проводятся широкомасштабные следственные и иные процессуальные действия по раскрытию преступления”, - говорится в сообщении.