2015 թվականին գրանցվել է հակառակորդի կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով հարուցված քրեական գործերի աճ 02/25/2016   22:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանի ղեկավարությամբ, որի ժամանակ քննարկվել են զինված ուժերում 2015 թվականին արձանագրված հանցագործությունների քննության արդյունքները, հանցանքի կատարմանը նպաստող պայմաններին, պատճառներին վերաբերող հարցեր։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, խորհրդակցությանը մասնակցել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ նախագահի խորհրդական Միքայել Հարությունյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ Արտակ Հարությունյանը և այլ հրավիրվածներ։
2015 թվականի ընթացքում ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ենթակա ստորաբաժանումների վարույթում քննվել է 4633 քրեական գործ, որոնցից հաշվետու ժամանակահատվածում ավարտվել է 2184-ը։  667 քրեական գործ՝ 1004 անձի նկատմամբ, ուղարկվել է դատարան։ Կարճվել է 1511 քրեական գործի վարույթ, 5 քրեական գործով՝ կայացվել անմեղսունակ ճանաչված անձանց նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու մասին որոշում։
2015թ. գրանցվել է հակառակորդի կողմից կատարված հանցագործությունների դեպքերով հարուցված քրեական գործերի աճ: Մասնավորապես՝ եթե 2014թ. հակառակորդի կողմից կատարված հանցագործության դեպքերով հարուցվել է 61 քրեական գործ, ապա` 2015 թվականին՝ 152 քրեական գործ, այսինքն`91 գործով կամ 149,2 %-ով ավելի:
Վերլուծելով զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում նյութերի նախապատրաստման և քրեական գործերի շարժընթացը՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Հայկ Գրիգորյանը փաստեց, որ քննիչների ծանրաբեռնվածությունը, 2014 թվականի համեմատությամբ, 20 տոկոսով աճել է և միայն քրեական գործերով միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 48,4 տոկոս։
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը ԶՔԳՎ ստորաբաժանումների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրեց յուրաքանչյուր քրեական գործով ողջամիտ ժամկետում օբյեկտիվ իրականության բացահայտման անհրաժեշտության վրա՝ հանձնարարելով ապացույցները ձեռք բերելիս անշեղորեն պահպանել Քրեական դատավարության օրենսդրության պահանջները։
«Յուրաքանչյուր քննիչի պարտականությունն է քրեական գործի բացահայտումը, չպետք է կաշկանդված լինեք կողմերից որևէ մեկի դիրքորոշմամբ։ Ծնողներն իրենց զավակներին վստահում են պետությանը, և ծառայության ամբողջ ընթացքում նա գտնվում է պետության հոգածության ներքո, և յուրաքանչյուր հանցագործություն զինված ուժերում պետք է դառնա մանրակրկիտ և օբյեկտիվ քննության առարկա, պարզվեն բոլոր հանգամանքները, վեր հանվեն նպաստող պայմաններն ու պատճառները՝ անկախ նրանից դա վերաբերում է դժբախտ պատահարին, թե՝ դիտավորյալ կատարված հանցագործությանը, սպանությանը, թե՝ ինքնավնասմանը»,- ընդգծեց ՀՀ ՔԿ նախագահը՝ հանձնարարելով պարբերաբար վերլուծել զինված ուժերում հանցավորությանը նպաստող պայմանները և եռամսյակը մեկ հաղորդում ուղարկել ՀՀ պաշտպանության նախարարին, որն առավել արդյունավետ կդարձնի նախականխիչ քայլերի ձեռնարկումը։
ՀՀ ՔԿ նախագահը դրական է գնահատել պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների, ռազմական ոստիկանության և զինվորական դատախազության հետ համագործակցությունը:
Խորհրդակցության արդյունքներով՝ շահագրգիռ կառույցները պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին աշխատանքային կարգով շարունակել քննարկումները՝ զինված ուժերում հանցավորությունը նվազագույնի հասցնելու համար։

В 2015 году зафиксирован рост числа уголовных дел по фактам преступлений, совершенных противником 02/26/2016 00:14 | Лента новостей
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении состоялось рабочее совещание под председательством главы СК Агвана Овсепяна, в ходе которого обсуждались результаты расследования преступлений, зафиксированных в 2015 году в Вооруженных силах, вопросы, касающиеся способствующих совершению преступления условий и причин.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в совещании принял участие и министр обороны РА Сейран Оганян, советник президента РА Микаэл Арутюнян, военный прокурор РА Артак Арутюнян и другие.
В 2015 году подразделениями, подведомственными Главному военному следственному управлению СК Армении, были расследованы 4633 уголовных дела, производство по 2184 из них было завершено в отчетный период. 667 уголовных дел в отношении 1004 лиц направлены в суд. Производство по 1511 уголовным делам прекращено, по 5 уголовным делам принято решение о применении принудительных мер медицинского характера в отношении лиц, признанных невменяемыми.
В 2015 году зафиксирован рост числа уголовных дел, возбужденных по фактам преступлений, совершенных противником. В частности, если в 2014 году по факту совершенных противником преступлений было заведено 61 уголовное дело, то в 2015 году – 152 уголовных дела, то есть на 91 дело или на 149.2% больше.
Проанализировав динамику подготовки материалов и уголовных дел, находящихся в производстве Главного военного следственного управления, заместитель председателя СК РА Айк Григорян констатировал, что нагрузка на следователей, по сравнению с 2014 годом, увеличилась на 20%, только по уголовным делам загруженность составила 48.4%.
Председатель СК Армении Агван Овсепян обратил внимание руководителей подразделений ГВСУ на необходимость раскрытия объективной истины по каждому уголовному делу в разумные сроки, поручив при добывании доказательств неукоснительно соблюдать требования Уголовно-процессуального кодекса.
“В обязанности каждого следователя входит раскрытие уголовного дела. Вы не должны быть стеснены позициями какой-либо из сторон. Родители доверяют своих детей государству, и на протяжении всей своей службы они находятся под опекой государства, и любое преступление, зарегистрированный в ВС случай, должен стать предметом детального и объективного расследования, должны быть установлены все обстоятельства, выявлены приведшие к этому причины и условия, вне зависимости от того, касается ли это несчастного случая или умышленного преступления, убийства или членовредительства”, - подчеркнул председатель СК, поручив периодически проводить анализ условий в ВС, способствующих совершению преступлений и раз в квартал направлять министру обороны РА уведомления, что повысит эффективность принятия превентивных мер.
Председатель СК РА оценил положительно сотрудничество с соответствующими подразделениями Министерства обороны, Военной полиции и Военной прокуратуры. По результатам совещания была достигнута договоренность с заинтересованными структурами о продолжении обсуждений в рабочем режиме, чтобы свести уровень преступности в ВС к минимуму.