Արայիկ Հարությունյան. ԼՂՀ կառավարությունը հանձն է առնում փախստականների բնակարանային պայմանների բարելավման գործը 02/26/2016 16:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 26-ին ընդունել է Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականների ներկայացուցիչների՝ նրանց բնակարանային խնդիրներին վերաբերող հարցեր քննարկելու նպատակով: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ կառավարության պաշտոնական կայքից:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ, հանրապետության նախագահի հանձնարարականով, կառավարությունը պատրաստվում է փախստականների բնակարանային խնդիրների լուծման ուղղությամբ կոնկրետ ծրագիր իրագործել:
«ԽՍՀՄ վերջին տարիներին խորհրդային Ադրբեջանում հարյուր հազարավոր հայեր ջարդերի և բռնաճնշումների են ենթարկվել, որոնց միջազգային պատշաճ դատապարտման ու իրավական գնահատական տալու գործում դեռևս ճանապարհ ունենք անցնելու: Բռնաճնշումների հետևանքով, ադրբեջանաբնակ հայության մի հատված տեղափոխվեց Արցախ՝ դառնալով մեր հասարակության լիարժեք մասնիկ: Տարիներ անց, լուծելով սոցիալական առաջնահերթ խմբերի բնակարանային խնդիրները, այժմ կառավարությունը հանձն է առնում նաև փախստականների բնակարանային պայմանների բարելավման գործը, քանի որ սա նաև նրանց պետությունն է»,- ասել է վարչապետը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ նախորդ տարիներին հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ է տրվել հազարավոր ընտանիքների, որոնց մի մասը բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունի:
Սակայն, ելնելով իրավիճակը լրացուցիչ ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունից, կառավարության ղեկավարն առաջարկել է փախստականների և նրանց բնակարանային խնդիրների լրացուցիչ հաշվառում կատարել: Ըստ նախնական քննարկման՝ բնակարանային պայմանների բարելավման ծրագրից սկզբնական փուլում կօգտվեն հաշմանդամություն ունեցող, սպայական անձնակազմի և բազմազավակ ընտանիքները:
Բացի դրանից, կառավարությունն առաջիկայում կսկսի փոխհատուցել վարձով ապրող փախստական ընտանիքների վարձավճարը՝ նախքան նրանց բնակարաններ հատկացնելը:
Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ շարունակվելու է նաև հանրակացարաններում ապրող փախստականների բնակարանային պայմանների բարելավման ծրագիրը:
«Այս մասշտաբային կարևոր ծրագիրը պետք է իրագործվի թափանցիկ միջավայրում՝ ձեզ հետ քննարկելով մանրամասները և ձեզնից ստանալով խնդիրների լուծման առաջարկներ: Այդ նպատակով առաջիկայում ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ՝ կազմված փախստականների և կառավարության աշխատակազմի ներկայացուցիչներից, որը ձեռնամուխ կլինի նոր ծրագրի կարգի մշակմանը և իրագործմանը»,- նշել է Ա. Հարությունյանը՝ դիմելով ներկաներին:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատասխանել է փախստականների ներկայացուցիչներին հուզող տարբեր հարցերի և մտքեր փոխանակել դրանց շուրջ:

Араик Арутюнян: Правительство НКР улучшит жилищные условия беженцев из Азербайджана 02/26/2016   18:08  |  Лента новостей
Правительство НКР берет на себя обязательство улучшить жилищные условия беженцев, насильственно депортированных из Азербайджана. Об этом заявил премьер-министр НКР Араик Арутюнян в ходе встречи с представителями беженцев.
Премьер НКР сообщил, что по поручению президента республики, правительство планирует реализовать конкретную программу по решению жилищных проблем беженцев.
“В последние годы существования СССР сотни тысяч армян подверглись в Азербайджане погромам и репрессиям”, - констатировал Арутюнян, отметив, что в деле дачи этим деяниям правовой оценки и международного осуждения предстоит еще пройти определенный путь.
В результате учиненных погромов, часть армян бежала из Азербайджана и поселилась в Арцахе, став полноценной частью нашего общества. Спустя годы, решив жилищные проблемы приоритетных социальных групп, правительство взяло на себя обязательства по улучшению жилищных условий беженцев, так как НКР также и их государство”, - сказал премьер. По его словам Араика Арутюняна, за прошедшие годы статус беженца получили тысячи семей, часть из которых нуждается в улучшении жилищных условий.
Однако, исходя из необходимости проведения дополнительного исследования, премьер-министр предложил провести повторный учет беженцев и их жилищных проблем.
Согласно предварительным переговорам, на первом этапе программой воспользуются лица, имеющие инвалидность, а также семьи офицерского состава и многодетные семьи.
Кроме того, правительство планирует в ближайшее время компенсировать  снимающим жилье беженцам арендную плату до предоставления им квартиры.  По словам Арутюняна, будет продолжена также программа благоустройства жилищных условий беженцев, проживающих в общежитиях.