«Արտաշատ»-ի ԲԿ-ում ծնված և «Մուրացան» ԲԿ տեղափոխված նորածնի մահվան դեպքով քրեական գործ է հարուցվել 02/25/2016 14:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 30-ին «Արտաշատ»-ի ԲԿ-ում ծնված և նույն օրը Երևանի «Մուրացան» բժշկական կենտրոն տեղափոխված նորածնի մահվան դեպքով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցման ի պատասխան հայտնեցին Քննչական կոմիտեից:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, 30-ամյա Սիմա Եփրեմյանը հունվարի 30-ին Արտաշատի բժշկական կենտրոնում ծննդաբերել է տղա երեխա, և նույն օրը նորածինը տեղափոխվել է «Մուրացան» բժշկական կենտրոն, սակայն փետրվարի 7-ին երեխան մահացել է:
Ծնողները նորածնի մահվան մեջ մեղադրում են «Արտաշատ» ԲԿ ծննդատան մանկաբարձ-գինեկոլոգ Կ.Հովհաննիսյանին:
Վերջինս եղել է ծնունդն ընդունող բժշկուհին և ըստ մեր տեղեկությունների՝ բժշկուհու կողմից իր մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով նորածինը ստացել է գլխի, ողնաշարի փակ բութ վնասվածք:
Երեխան այդ վիճակում տեղափոխվել է «Մուրացան» բժշկական կենտրոն, որտեղ էլ նշված վնասվածքների հետևանքով փետրվարի 07-ին մահացել է:

Уголовное дело возбуждено в Армении по факту смерти новорожденного младенца 02/25/2016   15:30  |  Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено по факту смерти новорожденного ребенка, родившегося 30 января с.г. в медцентре “Арташат” и доставленного в тот же день в ереванскую клинику “Мурацан”. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Дело заведено по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшее по неосторожности смерть больного) Уголовного кодекса РА.
Как уже ранее сообщало агентство, 30-летняя Сима Епремян 30 января родила в медцентре “Арташат” мальчика, который в тот же день был доставлен в ереванскую клинику “Мурацан”, где 7 января скончался.
Родители новорожденного ребенка обвиняют в случившемся акушера-гинеколога МЦ “Арташат” К. Ованнисян.
Ованнисян принимала роды у ребенка. По имеющимся сведениям, ребенок получил “закрытую тупую травму головы и позвоночника”.
16:17 18/01/2016  |  Лента новостейПо факту смерти двухмесячного ребенка в Армении готовятся материалы