Գրավ կիրառելու հարցը քննելու փոխարեն դատարանը կալանավորման նոր հիմքեր է հավելել. պաշտպան 02/24/2016 12:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ Գևորգ Սաֆարյանի պաշտպան, փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ գրավ կիրառելու իր դիմումը մերժելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Տ.Հայրապետյանը, վերաքննիչ բողոքում ինքը միջնորդում է կիրառել գրավ:
Պաշտպանը նշեց, որ իր դիմումն առաջին ատյանի դատարանում քննել է քաղաքացիական գործեր քննող, այսինքն՝ քրեական իրավունքից անտեղյակ դատավոր:
Քանի որ ոչ թե կալանավորման հարց էր քննարկվում, այլ կալանավորումը գրավով փոխարինելու միջնորդություն, ուստի դատարանը դիմումը պետք է քններ միայն այն հիմքի շրջանակում, որը նշվել է կալանավորման վերաբերյալ դատարանի որոշման մեջ: Իսկ այդ որոշման մեջ հիմք էր նշվել այն, որ Գ. Սաֆարյանը կարող է նոր հանցագործություն կատարել:
Միայն մեկ հարց՝ կալանավորումը գրավով փոխարինե՞լ, թե՞ ոչ, քննելու փոխարեն դատարանը որոշման մեջ նոր հիմքեր էր հավելել առ այն, որ Գ.Սաֆարյանը կխուսափի ու կխոչընդոտի քննությանը, վկաների վրա անօրինական ազդեցություն կգործադրի, ընդ որում՝ առանց հիմնավորումների: Դատարանն այդ իրավունքը չուներ, ասաց Տ.Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սաֆարյանը մեղադրվում է Ազատության հրապարակում Ամանորի գիշերը ոստիկանի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ:

Защита Геворка Сафаряна подала апелляцию на решение суда об отказе в замене ареста на залог 02/24/2016   13:14  |  Актуальная тема
Адвокат Тигран Айрапетян, защищающий интересы члена движения “Учредительный парламент” Геворка Сафаряна подал в Апелляционный суд жалобу на решение суда первой инстанции, отклонившего его заявление о применении залога в отношении его подзащитного.
Как сообщил корреспонденту “ФактИнфо” Т. Айрапетян, в апелляционной жалобе он ходатайствует об освобождении Сафаряна под залог.
Защита отметила, что его заявление рассматривал в суде судья по гражданским делам, не сведущий в уголовном праве.
В решении суда в качестве основания для ареста указывается, что Г. Сафарян может совершить новые преступления.
“Вместо того, чтобы рассмотреть вопрос о замене ареста на залог, суд без каких-либо обоснований дополнил свое решение новыми основаниями, согласно которым Г. Сафарян будет избегать и препятствовать следствию, окажет незаконное воздействие на свидетелей. У суда нет такого права”, - сказал Тигран Айрапетян.
Напомним, Геворк Сафарян обвиняется в применении не опасного для жизни или здоровья насилия в отношении полицейского в новогоднюю ночь на Площади Свободы в Ереване.