Ինչպես անմեղ անձանց դատապարտումը, այնպես էլ մեղավորների արդարացումը նույնքան վտանգավոր են և հեղինակազրկում են արդարադատությունը. Դավիթ Ավետիսյան 02/23/2016   12:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015 թվականին ՀՀ դատարանների կողմից արդարացվել է 157 անձ, որից 110-ը՝ լրիվ, 47-ը՝ մասնակի:
Այդ մասին փետրվարի 19-ին ՀՀ դատավորների  ընդհանուր ժողովում ամփոփելով 2015 թվականին կայացված արդարացման դատավճիռների վերաբերյալ  վիճակագրական տվյալները, նշել է ՀՀ վճռաբեկ  դատարանի  քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը:
«Արդարացումները մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության, նրա արդար դատաքննության իրավունքի ապահովման, դատարանների անկախության դրսևորման գործուն միջոց են։ Դրանք վկայում են նաև դատավորի անկախության, անաչառության, պրոֆեսիոնալիզմի և քաղաքացիական խիզախության մասին», - ընդգծել է Քրեական պալատի նախագահը՝ նշելով, որ ՀՀ դատարանների կողմից 2015 թվականին արդարացվել է 157 անձ, որից 110-ը լրիվ, 47-ը՝ մասնակի։ 2014 թվականի համեմատությամբ արդարացման դատական ակտերի թվի աճը կազմել է 25,6 %։
ՀՀ դատական դեպարտամենտի Հասարակայնության հետ կապերի և արարողակարգի վարչությունից հիշեցնենում են նաև, որ 2009 թվականին արդարացվել է ամբաստանյալների 0,7%-ը, 2010 թվականին՝ 1.3%-ը, 2011 թվականին՝ 1.8%-ը, 2012 թվականին՝ 2%-ը, 2013 թվականին՝ 2.5%-ը, 2014 թվականին` 3.6%-ը:
Արդարացումների թվով առաջին տեղում է Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ  վարչական  շրջանների  ընդհանուր  իրավասության առաջին  ատյանի  դատարանը  (35 անձ)։  16 արդարացման դատականակտ է կայացրել Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջաններիընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը, 13` Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը։
ՀՀ վերաքննիչ  քրեական դատարանի կողմից արդարացվել է 13 անձ, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի կողմից՝ 7 անձ։ Ի տարբերություն 2014 թվականի` 2015 թվականին բոլոր դատարաններն էլ ունեցել են արդարացումներ։
Քրեական պալատի նախագահն իր ելույթում մտահոգություն է հայտնել այն մասին, որ անթույլատրելի են  հանուն  ցուցանիշների արդարացումները  և  պատահական չէ, որ  միայն 2015 թվականին ՀՀ վերաքննիչ  քրեական  դատարանը  բեկանել է  12  արդարացման դատական ակտ։
Դավիթ Ավետիսյանն ընդգծել է, որ  ինչպես  անմեղ անձանց  դատապարտումը,  այնպես էլ մեղավորների արդարացումը նույնքան  վտանգավոր  են և  հեղինակազրկում  են արդարադատությունը։
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահն ընդգծել է նաև, որ արդարացման դատական ակտերի թվի աճի առումով  մեծ է նաև  Վճռաբեկ դատարանի  ձևավորած  նախադեպային իրավունքի դերակատարությունը։ Վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի որոշումները հսկայական ազդեցություն ունեն ոչ միայն դատական պրակտիկայի, այլև ամբողջ քրեական արդարադատության վրա։

Суды в Армении за 2015 год оправдали 157 человек 02/23/2016   12:57  |  Актуальная тема
Суды в Армении оправдали в 2015 году 157 человек. Из них 110 были оправданы полностью, остальные 47 – частично.
Такие данные на состоявшемся 19 февраля общем собрании судей Армении привел председатель уголовной палаты Кассационного суда Армении Давид Аветисян.
”Оправдание – действенное средство защиты основных прав человека, обеспечения его права на справедливое судебное разбирательство, проявления независимости судов. Они указывают на независимость судьи, его беспристрастность, профессионализм и гражданское мужество”, - подчеркнул председатель Уголовной палаты.
По сравнению с данными на 2014 год, рост числа оправдательных судебных актов составил 25.6%.
По числу оправдательных приговоров первое место занимает суд общей юрисдикции первой инстанции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш(35 человек). 16 оправдательных судебных актов было вынесено судом общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор Норк, 13 – судом общей юрисдикции Котайкской области.
Апелляционный уголовный суд Армении оправдал 13 человек, а уголовная палата Кассационного суда – семерых. В отличие от 2014 года, в минувшем году оправдательные вердикты были вынесены во всех судах.
Председатель уголовной палаты назвал неприемлемыми оправдательные приговоры во имя обеспечения показателей. Не случайно, что только в 2015 году Апелляционный уголовный суд Армении отменил 12 оправдательных судебных актов.
По словам Давида Аветисяна,  как осуждение невинных людей, так и оправдание виновных, одинаково опасны и дискредитируют систему правосудия.
Давид Аветисян также подчеркнул весомую роль сформированного Кассационным судом прецедентного права в плане роста числа оправдательных судебных актов. "Анализ показывает, что решение уголовной палаты Кассационного суда имеют огромное влияние не только на судебную практику, но и на все уголовное судопроизводство", - отметил он.