Նորածինը մահացել է «պոստհեմորագիկ անեմիայի, չկապված պորտալարից արտաքին արյունահոսության հետևանքով» 02/23/2016 16:41 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ նորածին երեխայի սպանության դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2016թ փետրվարի 19-ին Արարատի մարզի Մրգավետ գյուղի Նժդեհի փողոցի վերջնամասում հայտնաբերվել է նորածին երեխայի դիակ։ Բժշկական նախնական հետազոտության արդյունքներով՝ նորածինը մահացել է «պոստհեմորագիկ անեմիայի, չկապված պորտալարից արտաքին արյունահոսության հետևանքով»:
Դեպքի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 106-րդ հոդվածով (մոր կողմից նորածին երեխայի սպանությունը):
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Հանցագործությունը բացահայտելու համար համապատասխան հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության Արտաշատի բաժնին:

Названа предварительная причина гибели новорожденного младенца в армянском селе Мргавет 02/23/2016 16:59 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства новорожденного ребенка в одном из сел Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области по статье 106(Убийство матерью новорожденного ребенка) Уголовного кодекса РА.
Как сообщалось ранее, труп младенца в полиэтиленовом пакете был обнаружен 19 февраля 2016 года в водном канале, расположенном в конце улицы Нжде в селе Мргавет.
По результатам предварительного медицинского обследования, новорожденный скончался вследствие “постгеморрагической анемии, вызванной наружным кровотечением из неперевязанной пуповины”.
“В ходе предварительного следствия был произведен осмотр места происшествия, назначены судебно-медицинская экспертиза тела. Арташатскому отделу Полиции дано соответствующее поручение по раскрытию преступления", - говорится в сообщении.