Լրագրողական կազմակերպությունների հայտարարությունը՝ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի և լրագրողների միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ 02/22/2016   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լրագրողական կազմակերպությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝  ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի և լրագրողների միջև տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
Փետրվարի 19-ին՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրը, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը լրագրողների հետ առնչվելիս ծայրահեղ լկտի պահվածք է դրսեւորել։
Նախ՝ նա, նկատելով խորհրդարանի միջանցքում հավաքված թղթակիցներին, նրանց համար լսելի ձայնով ասել է. «էս ի՞նչ նախիր ա», այնուհետեւ՝ երբ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները բացատրություն են պահանջել, պատգամավորը փորձել է անմեղ ձեւանալ, իսկ հետո սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել լրագրողներից մեկի հասցեին։
Չբավարարվելով դրանով, Մհեր Սեդրակյանը փորձել է տանել նրան «առանձնազրույցի»։ Հիշեցնենք, որ նույն պատգամավորն առաջին անգամ չէ, որ նման վարք է դրսեւորում խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողների նկատմամբ։
Այսպես, 2012 թվականի դեկտեմբերի 19-ին նա «ծնոտ պոկելու» սպառնալիքով ու այլ անվայել արտահայտություններով էր արձագանքել «Ա1+»-ի լրագրող Մհեր Արշակյանի՝ հարց տալու փորձին, իսկ 2014 թ. մայիսի 22-ին փողոցային հայհոյանք էր հնչեցրել «Tert.am» կայքի թղթակցի հասցեին։
Թեեւ Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովն անդրադարձել է Մհեր Սեդրակյանի վարքին ու որոշել, որ նա, վիրավորելով «Ա1+»-ի լրագրողին, խախտել է պատգամավորական էթիկան, դա, ինչպես երեւում է, որեւէ ազդեցություն չի ունեցել ՀՀԿ-ականի վրա։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, արտահայտելով մեր վրդովմունքը Մհեր Սեդրակյանի նողկալի վարվելակերպի առնչությամբ, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով, որ նման դեպքեր բազմիցս են տեղի ունեցել՝ նաեւ այլ պատգամավորների ու պաշտոնյաների մասնակցությամբ, պահանջում ենք. – Հանրապետական կուսակցության ղեկավարությունից՝ քննարկել իրենց կուսակցի հարցն ու պատասխանատվության ենթարկել նրան՝ հորդորելով ինքնակամ վայր դնել պատգամավորական մանդատը, – Ազգային ժողովի նախագահից եւ ՀՀԿ խմբակցությունից՝ հրապարակավ դատապարտել այս պատգամավորի վարքը, ներողություն խնդրել ԱԺ-ում հավատարմագրված բոլոր լրագրողներից, ում վիրավորանք է հասցվել, եւ երաշխիքներ տալ, որ նման դեպքեր այլեւս չեն կրկնվի, Եթե մեր այս պահանջները չիրականացվեն, մենք հիմք ենք ունենալու արձանագրելու, որ Հանրապետական կուսակցության եւ իշխանության տարբեր օղակների համար նորմ է Մհեր Սեդրակյանի եւ նրա նմանների վարքագիծը:
Եվ քանի որ Հայաստանի իշխանություններն ի զորու չեն կամ չեն ցանկանում պաշտպանել լրագրողներին տարաբնույթ սպառնալիքներից, ճնշումներից ու ոտնձգություններից, մենք ստիպված ենք լինելու ապավինել միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով անհատական պատժամիջոցներ կիրառել՝ ինչպես դա արվում է այն անձանց նկատմամբ, ովքեր պարբերաբար ու ցուցադրաբար խախտում են օրենքները, դրա համար պատասխանատվության չենթարկվելով սեփական երկրում։

Медиа-организации требуют привлечь к ответственности депутата НС Армении Мгера Седракяна за инцидент с журналистами 02/22/2016   16:31  |  Лента новостей
Несколько десятков журналистских организаций распространили заявление по поводу пятничного инцидента между депутатом парламентской фракции РПА Мгером Седракяном и представителями СМИ. Организации требуют от руководства правящей Республиканской партии Армении обсудить поведение своего коллеги, привлечь его к ответственности, призвав его добровольно сложить депутатский мандат.
В заявлении говорится, что в день внеочередного заседания НС, 19 февраля, депутат от парламентской фракции Республиканской партии Армении Мгер Седракян при общении с журналистами вел себя крайне нагло. Заметив собравшихся в кулуарах парламента журналистов, он громогласно заявил: “Что это за стадо?” Когда же представители СМИ потребовали объяснений, депутат решил прикинуться самой невинностью, а затем стал нецензурно выражаться в адрес одного из журналистов.
В заявлении также сообщается, что Мгер Седракян этим не удовлетворился и попытался отвести журналиста на личную беседу.
Медиа-организации напоминают, что это не первый случай, когда депутат ведет себя подобным образом по отношению к аккредитованным в парламенте журналистам.
Организации также требуют от спикера парламента Галуста Саакяна публично осудить поведение указанного депутата, попросить прощения у всех аккредитованных в парламенте журналистов и предоставить гарантии того, что подобные инциденты больше не повторятся.
"Если наши требования не будут выполнены, то это даст нам основание полагать, что для разных звеньев РПА и власть предержащих поведение Мгера Седракяна и ему подобных в порядке вещей”, - отмечается в заявлении.
“И поскольку армянские власти не в силах или же не хотят защищать журналистов от разного рода угроз, давления и посягательств, мы будем вынуждены обратиться к международному сообществу с призывом применить в индивидуальном порядке санкции, как это делается в отношении тех людей, которые периодически и демонстративно нарушают законы и не привлекаются за это к ответственности в собственной стране", - отмечают авторы заявления.
Заявление подписали Комитет по защите свободы слова, пресс-клуб Еревана, Центр медиа-инициатив, клуб журналистов "Аспарез", а также другие медиа-организации.