Սիրիայում պայթյունների հետևանքով ավելի քան 140 մարդ է զոհվել 02/22/2016 13:23 | Միջազգային լրահոս
Ըստ ճշտված տվյալների՝ Սիրիայում պայթյունների հետևանքով ավելի քան 140 մարդ է զոհվել: Վիրավորների ճշգրիտ թիվը առայժմ չի հրապարակվել, սակայն այն կարող է հասնել հարյուրների: Այս մասին հայտնում է BBC-ին:
Պետական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ չորսից ոչ պակաս պայթյուններ որոտացել են Դամասկոսի հարավում՝ Սայիդ Զեյնաբ թաղամասում, ինչի հետևանքով 83 մարդ է զոհվել:
Ավելի վաղ Սիրիայում մարդու իրավունքների հարցերով մշտադիտարկման լոնդոնյան կազմակերպության իրավապաշտպանները հայտնել էին, որ առնվազն 57 մարդ զոհվել է Հոմսում երկու ավտոմեքենաների պայթյունների հետևանքով:
Երկու հարձակումների համար պատասխանատվությունն ստանձնել է ահաբեկչական համարվող և մի շարք երկրներում արգելված «Իսլամական պետություն» խմբավորումը:
Պայթյունները որոտացել են այն շրջաններում, որտեղ բնակվում են իսլամական կրոնական հոսանքների ներկայացուցիչները, որոնց դեմ է հանդես գալիս ԻՊ սունի խմբավորումը:
Սայիդ Զեյնաբ թաղամասում է գտնվում շիաների ամենակարևոր և պաշտելի սրբություններից մեկը՝ դամբարնը, որտեղ հանգչում է Մուհամեդ մարգարեի թոռնուհին:

Число жертв серии взрывов в Сирии превысило 140 человек 02/22/2016   10:09  |  Международные новости
По уточненным данным, в результате взрывов в Сирии погибли более 140 человек. Точное число раненых пока не называется, но счет пострадавшим может идти на сотни, сообщает Би-би-си.
По данным государственных СМИ, не менее четырех взрывов произошли на юге Дамаска в районе Саида Зейнаб. Они унесли жизни 83 человек.
Ранее правозащитники из лондонской "Сирийской обсерватории по правам человека" сообщили, что не менее 57 человек погибли в результате двух взрывов машин в Хомсе.
Группировка "Исламское государство", признанная террористической и запрещенная в ряде стран, включая Великобританию и Россию, взяла на себя ответственность за оба нападения.
Взрывы произошли в районах, где проживают представители исламских религиозных течений, против которых выступает суннитская группировка ИГ.
В районе Саида Зейнаб расположена одна из самых важных и почитаемых шиитских святынь - мавзолей, в котором погребена внучка пророка Мухаммеда.