«Փոխնախարար լինելն իմ առավելությունն է. ես հասկացա խնդիրները ներսից». Արման Թաթոյան 02/22/2016   17:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱԺ-ի պատգամավորներն այսօր իրենց հարցերն են ուղղում Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու, Արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանին:
ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը հարց բարձրացրեց Երևանի կենտրոնի կառուցապատման մասին:
«Քաղաքը չի ընդլայնվում, ծայրամասերը, տեսեք, ինչ վիճակում են, մինչդեռ գերակա շահի տակ քանդում են Երեւանի կենտրոնը, քանի որ առկա հիմար օրենքի առկայությամբ շահավետ է կառուցել կենտրոնում: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում միջամտելու, լուծելու այս հարցը»,- հարցրեց Հրանտ Բագրատյանը:
Արման Թաթոյանը հավաստիացրեց, որ եթե քանդվող շենքը կունենա պատմական արժեք, իսկ նոր կառուցվող շենքը` բացառապես կոմերցիոն նպատակ, ինքը, անշուշտ, կզբաղվի դրանով:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի հարցն էլ վերաբերում էր շաբաթ օրը ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպին, երբ ՀՀԿ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանը վիրավորել էր լրագրողներից մեկին: Պատգամավորը նշեց, որ  ԱԺ շենքի մոտ վաղը լրագրողներն ու լրագրողական կազմակերպությունները բողոքի ակցիա են իրականացնելու` ի նշան Սեդրակյանի անվայելուչ պահվածքի դեմ, և հարց ուղղեց` կմասնակցի՞ արդյոք Արման Թաթոյանն այդ ակցիային:
ՄԻՊ թեկնածուն նախ ասաց, որ միջադեպի մասին միայն այսօր է տեղեկացել, իսկ ակցիային չի մասնակցի` «օրենսդրական բազմաթիվ արգելքների» պատճառով: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հավելեց, որ Արման Թաթոյանը վաղը պետք է ԱԺ-ում լինի, քանի որ հարցի քվեարկություն է նախատեսվում:
Պատգամավորներին նաև անհանգստացնում էր փոխնախարար և ՄԻՊ Արման Թաթոյանի շահերի բախման խնդիրը:
«Ձեզ ներկայացրել է ՀՀԿ-ն, ուզեք թե չուզեք, հանրային ընկալման մեջ դուք իշխանության թեկնածուն եք: Ինչո՞վ եք վստահ, որ Ձեր աշխատանքով հանրությանը կարողանալու եք համոզել, որ իշխանության դրածոն չեք»,- հարցրեց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը:
ՄԻՊ թեկնածուն վստահեցրեց, որ լավագույնս է գիտակցում իր ապագա աշխատանքի բարդությունն ու պատասխանատվությունը, սակայն ՄԻՊ-ը պաշտպանված է սահմանադրական և օրենսդրական երաշխիքներով, ուստի՝ ճիշտ աշխատելու դեպքում բոլոր խնդիրներն ու բարդությունները հաղթահարելի են:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանն էլ հարցրեց. «Որպես պաշտոնյա, որպես նախկին չինովնիկ՝ Դուք կաշկանդված եք լինելու»:
«Ես կարծում եմ իմ փոխնախարար լինելը իմ առավելությունն է,  որովհետև փոխնախարար լինելով՝ ես հասկացա խնդիրները ներսից և հասկացա, թե ինչպես է պետական մարմինն արձագանքում օմբուդսմենի զեկույցին,- ասաց Արման Թաթոյանը,- Ինչ վերաբերում է իմ կաշկանդված լինելուն՝ իհարկե` ոչ»,- ասաց նա:

Кандидат в Омбудсмены Армении Арман Татоян считает свою работу на посту замглавы Минюста преимуществом 02/22/2016   17:57  |  Актуальная тема
Депутаты Национального Собрания сегодня обратились с вопросами к заместителю министра юстиции Армении Арману Татояну, который является кандидатом на пост Защитника прав человека.
В частности депутат от оппозиционного АНК Грант Багратян спросил его о путях решения проблемы с застройкой центра Еревана.
“Город не расширяется, взгляните, в каком состоянии окраина столицы, в то время как под видом приоритетного интереса разрушается центр Еревана, поскольку в условиях действия идиотского закона выгодно строить в центре. Как Вы собираетесь решить этот вопрос”, - спросил его Багратян.
Арман Татоян заверил экс-премьера, что, если демонтируемое здание будет представлять историческую ценность, а новое здание будет возводиться исключительно в коммерческих целях, то он, несомненно, займется этим вопросом.
В свою очередь депутат от “Процветающей Армении” Ваге Энфиаджян коснулся инцидента между депутатом Нгером Седракяном и журналистами. Он отметил, что журналисты завтра планируют собраться у здания парламента в знак протеста против неподобающего поведения Мгера Седракяна. Ваге Энфиаджян поинтересовался у Татояна, собирается ли он участвовать в акции протеста.
Кандидат в Омбудсмены заявил, что не примет участия ввиду “многочисленных законодательных барьеров”.
Депутатов также беспокоит вопрос столкновения интересов замглавы Минюста Армана Татояна и омбудсмена Армана Татояна.
Кандидат на пост Омбудсмена заверил, что прекрасно осознает всю сложность и ответственность будущей работы. Однако, по его словам, Защитник прав человека защищен конституционными и законодательными гарантиями, поэтому при правильном ведении работы все проблемы и трудности преодолимы.
На вопрос же депутат от правящей Республиканской партии Маргарита Есаян по поводу того, не будет его прежняя чиновничья должность сковывать его, Арман Татоян отметил:
“Конечно, нет. Я полагаю, что быть заместителем министра – мое преимущество, поскольку, будучи замглавы Минюста, я познал проблемы изнутри и понял, как государственный орган реагирует на доклад Омбудсмена”.