Մենախցում 43 տարվա բանտարկությունից հետո ամերիկացուն ազատ արձակեցին 02/20/2016 11:00 | Միջազգային լրահոս
43 տարի մենախցում անցկացրած ամերիկացի Ալբերտ Վուդֆոքսին ազատ են արձակել: Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքսը»՝ հղելով BBC-ին:
Դատարանը որոշել է ազատ արձակել Վուդֆոքսին անցյալ տարվա ամռանը: Նա և ևս երկու կալանավորներ Ռոբերտ Քինգն ու Գերման Ուոլեսը հայտնի են որպես «եռյակ Անգոլայից»:
Նրանք բոլորը բանտ են ընկել այն բանից հետո, երբ դատարանը նրանց մեղավոր էր ճանաչել զինված կողոպուտի մեջ: Հետագայում նրանք հայտնվել են Լուիզիանայի խիստ ռեժիմի պետական բանտի մենախցում:
«Եռյակ Անգոլայից» մականունը բացատրվում է այն հանգամանք ով, որ բանտը գտնվում է «Անգոլա» անվանմամբ նախկին ստրկատիրական պլանտացիայի մոտ:
Վուդֆոքսի մենաբանտարկությունը սկսվել է 1972թ. ապրիլին, այն բանից հետո, որ բանտում խռովությունից հետո զոհվել էր բանտապահը:
Վուդֆոքսին երկու անգամ մեղավոր են ճանաչել բանտապահի սպանության համար և երկու անգամն էլ այդ որոշումները հետագայում վերանայվել էին:
Քինգն ու Ուոլեսը ազատ են արձակվել համապատասխանաբար 2001 և 2013թթ.: Ուոլեսը մահացել է ազատ արձակումից կարճ ժամանակ անց, Քինգին անմեղ են ճանաչել:
Բոլոր երեքը պնդում էին, որ պատիժ են կրում հանցագործությունների համար, որոնք չեն կատարել: Կալանավորներին ազատելու համար միջազգային արշավ էր անցկացվում:
Վուդֆոքսի պաշտպանությունը հայտարարել է, որ երկու անգամ երեք մետրի չափերի մենախցում նա անց է կացրել ավելին, քան որևէ մեկը ԱՄՆ-ում:

Американца отпустили на свободу после 43 лет заключения в одиночной камере 02/20/2016 09:36 | Международные новости
Американца Альберта Вудфокса, который провел 43 года в одиночной камере, отпустили на свободу, пишет “Интерфакс” со ссылкой на Би-би-си.
Суд постановил освободить Вудфокса летом прошлого года. Он и еще двое заключенных - Роберт Кинг и Герман Уоллес - известны как "Тройка из Анголы". Все они попали в тюрьму после того, как суд признал их виновными в вооруженном ограблении. Впоследствии они оказались в одиночном заключении в Луизианской государственной тюрьме строго режима.
Прозвище "Тройка из Анголы" объясняется тем, что тюрьма располагается рядом с бывшей рабовладельческой плантацией под названием "Ангола".
Одиночное заключение Вудфокса началось в апреле 1972 года после бунта в тюрьме, в результате которого погиб охранник.
Вудфокса дважды признавали виновным в убийстве охранника, и оба раза эти решения впоследствии отменялись.
Кинг и Уоллес были освобождены в 2001 и 2013 годах соответственно. Уоллес умер вскоре после освобождения, Кинга признали невиновным.
Все трое настаивали, что несут наказание за преступления, которых не совершали. За освобождение заключенных велась международная кампания.
Защита Вудфокса заявляла, что он провел в одиночной камере размером два на три метра больше, чем кто-либо в США.