ՏԿԱԻՆ-ը երկու նախարարությունների բաժանելու նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց. ԱԺ-ն աշխատանքը կշարունակի առանց ընդմիջման 02/19/2016   15:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ն 68 կողմ, 20 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Դրանով, հիշեցնենք, կառավարությունն առաջարկում է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը վերաբաժանել Արտակարգ իրավիճակների  և Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունների:
Դրան նպատակը, ՀՅԴ-ՀՀԿ համագործակցության շրջանակներում մեկ լրացուցիչ նախարարական պորտֆելի ստեղծումն է, որը, ամենայն հավանականությամբ, տրվելու է դաշնակցական Դավիթ Լոքյանին:
Մեկ այլ քվեարկությամբ ԱԺ-ն որոշեց այսօր` արտահերթ նիստի ընթացքում, աշխատել առանց ընդմիջման մինչև օրակարգի սպառումը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի այս առաջարկությանը կողմ քվեարկեց 70, դեմ 15 և ձեռնպահ 3 պատգամավոր:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект об отделении МЧС от министерства территориального управления 02/19/2016 15:58 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в пятницу приняло в первом чтении законопроект о внесении изменения в структуру правительства.
За документ проголосовали 68 депутатов “против” - 20 и один парламентарий “воздержался”.
Данными поправками правительство предлагает разделить Министерство территориального управления по чрезвычайным ситуациям на два ведомства: МЧС и министерство территориального управления и развития.
В качестве обоснования в пользу необходимости принятия подобного законопроекта приводится стремление “обеспечить эффективную систему управления”.