Նախագահը խորհրդակցությունների շարք է սկսել գործընկեր երկրների հետ տնտեսական կապերի և զարգացման ծրագրերի ակտիվացման հեռանկարների վերաբերյալ 02/19/2016   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահի նստավայրում մեկնարկել է արտերկրում և միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանների և առաքելության ղեկավարների հետ խորհրդակցությունների շարք: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ի լրումն արտաքին քաղաքականության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերի, խորհրդակցությունների ընթացքում կքննարկվեն ՀՀ տնտեսական շահերն առաջ մղելու նոր հնարավորությունները, դեսպանընկալ պետությունների հետ տնտեսական կապերի՝ նոր նախագծերի, ներդրումների և առևտրաշրջանառության ավելացման հնարավորությունները, ինչպես նաև կրթության, առողջապահության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Նախագահի այսօրվա խորհրդակցությունը նվիրված է եղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, ընթացիկ ծրագրերին, նոր նախաձեռնություններին, ինչպես նաև կոնկրետ աշխատանքների վերաբերյալ հանձնարարականների կատարման ընթացքին, որոնց մասին զեկուցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի պատասխանատու պաշտոնյաներ:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, ակնհայտ է, որ ես պարբերաբար արտաքին քաղաքականության հարցերով հանդիպում եմ ոլորտի պատասխանատուների հետ և բնական է, որ այդ ընթացքում առանձին հանդիպումներ եմ ունենում արտերկրում մեր դեսպանների ու միջազգային կառույցներում ՀՀ ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ: Այսօրվա մեր հանդիպման ձևաչափը փոքր-ինչ այլ է. այն դառնալու է մշտական աշխատանքային ձևաչափ և նպատակ ունի բարձրացնելու մեր դեսպանների հաշվետվողականության աստիճանը: Եվ երկրորդ, որ քիչ կարևոր չէ՝ քննարկելու դեսպանի կողմից բարձրացված հարցերը, խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են մեր հարաբերություններն ավելի արդյունավետ դարձնելուն:
Պարո՛ն Թումանյան, այսօր աշխատանքը սկսում ենք Ձեզանից, և կցանկանայի, որպեսզի Դուք հանգամանալից զեկույց ներկայացնեք բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ այսօրվա մեր հարաբերությունների վիճակի և այդ հարաբերությունների ապագայի մասին՝ շեշտադրելով առաջին հերթին տնտեսական բաղադրիչը: Կցանկանայի, որպեսզի Դուք մեզ տեղեկացնեք հետևյալ խնդիրների մասին. առաջին՝ բնական է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ նախկինում գործադրված պատժամիջոցները կամ խոչընդոտները վերացնելուց հետո մեծ հնարավորություններ են բացվում, և բազմաթիվ ոլորտներում նախանշվում են նոր ծրագրեր:
Կուզենայի հասկանալ, թե ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանի Հանրապետությունը՝ դառնալու տարանցիկ գերակա ուղի Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստների հետ կապելու այդ ճանապարհին: Ակնհայտ է, որ այստեղ մենք մեր անելիքը պատկերացնում ենք, ոչ միայն պատկերացնում ենք, այլ սկսել ենք նաև շատ գործնական քայլեր: Մեր ոչ մեծ հնարավորություններով արդեն իսկ հատկացրել ենք հարյուրավոր միլիոններ, որպեսզի կարողանանք մոտակա 3-4 տարիների ընթացքում կառուցել Հյուսիս-հարավ մայրուղին, որը Վրաստանի հյուսիսային սահմանը կկապի Իրանի հարավային սահմանի հետ, և այն ճանապարհը, որ այսօր մեր տրանսպորտն անցնում է հինգուկես ժամում՝ երկու անգամ կկրճատվի:
Մենք միջոցներ ենք ձեռնարկում հնարավորություն գտնելու նաև երկաթուղային հաղորդակցություն ունենալու Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, բայց կարծում եմ, սա բավարար չէ: Կցանկանայինք հասկանալ՝ ի՞նչ է մտածում իրանական կողմը, ի՞նչ հավելյալ քայլեր կարող ենք անել, որպեսզի, ինչպես ասացի, Հայաստանը դիտարկվի որպես գերակա տարանցիկ ուղի, որովհետև, կարծում եմ, շատ-շատերը գիտեն, որ սա ոչ միայն իրանական տրանսպորտի անցում է Հայաստանի ճանապարհներով, այլ շատ լուրջ խթան է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար:
Երկրորդ խնդիրը, որ կցանկանայի ուշադրության արժանանար՝ մեր համագործակցությունն է էներգետիկ ոլորտում: Անշուշտ, այդ համագործակցությունը սկսվել է շատ վաղուց, բայց հիմա մենք հասել ենք մի հանգրվանի, երբ կոնկրետությունը մեծ է և շատ խոստումնալից: Այստեղ ևս մենք մեր անելիքը գիտենք: Գիտենք, որ պետք է ստեղծենք հավելյալ ենթակառուցվածքներ, ստեղծենք հավելյալ գեներացիոն հնարավորություններ: Դուք գիտեք, որ այդ աշխատանքն ընթացքի մեջ է: Կցանկանայի տեսնել՝ կա՞ն արդյոք խոչընդոտներ: Ինչպես և նախանշվում էր, մենք երկու տարվա ընթացքում կունենանք մեծ թողունակության ենթակառուցվածքներ: Այս ծրագրերը շատ մեծ ազդեցություն կունենան ինչպես մեր էներգետիկ անվտանգության, այնպես էլ սոցիալական առումով:
Հաջորդ հարցը, որ կցանկանայի Ձեր զեկույցի ուշադրության կենտրոնում լիներ՝ Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն են, առավել ևս, որ Հայաստանը միակ ԵԱՏՄ անդամ երկիրն է, որ ցամաքային սահման ունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ: Այստեղ էլ պետք է հասկանանք՝ որո՞նք են Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործարար շրջանակների ակնկալիքները, մենք հավելյալ ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի նրանք շահագրգռված լինեն Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և իրենց արտադրանքը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԵԱՏՄ և նաև՝ ԵՄ տարածքներում իրացնելու, որովհետև մենք ունենք շատ նպաստավոր առևտրային ռեժիմներ:
Հաջորդ հանգամանքը, որ մեզ համար դարձյալ կարևոր է՝ ապրանքների և տրանսպորտի անարգել մուտքն է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածք՝ 80 միլիոնանոց մեծ հնարավորություններով վճարունակ շուկա: Դա մեզ համար կարող է լինել շատ մեծ խթան ոչ միայն Հայաստանի գործարարների, այլ նաև արևմտյան երկրների գործարարների համար: Ընդ որում` արևմտյան երկրների գործարարները, ովքեր պետք է ներդրումներ կատարեն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, ունեն նաև հնարավորություններ Հայաստանը որպես հանգրվանային հարթակ դիտարկելու և իրենց գործունեությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ծավալելու համար:
Խորհրդակցության այս ձևաչափը կարևորվում է նաև նրանով, որ մենք արդեն որոշում ենք կայացրել և մոտ ժամանակներս ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կունենանք նախարարի տեղակալ, ով հատուկ զբաղվելու է արտաքին տնտեսական խնդիրներով: Կարծում եմ, սա շատ կարևոր է, որպեսզի այս կառույցում այդ մարդիկ մեր Էկոնոմիկայի նախարարության զարգացման գործակալության և մնացած նախարարությունների հետ միասին կարողանան համակարգել ու մեր ջանքերն ուղղել մեկ ուղղությամբ: Իհարկե, այս գործընթացում ներգրավվելու են նաև միջպետական բոլոր հանձնաժողովները, և քննարկվելու են այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են տնտեսական հարցերին»,-խորհրդակցության սկզբում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Դեսպան Արտաշես Թումանյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել նման ձևաչափով ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևոր առանցքային խնդիրներից մեկը քննարկելու հնարավորության համար և վստահեցրել, որ դեսպանությունն իր բոլոր ջանքերը ներդրել է հայ-իրանական օրակարգային կարևորագույն խնդիրներն առաջ մղելու, լուծելու ուղղությամբ:
«Մեծարգո՛ Նախագահ, Ձեր հանձնարարականի համաձայն, խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը եղել են մշտական հսկողության տակ, և ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ այս պահին դրանց մի մասը կատարման ընթացքում է:
Ես հետագայում իմ խոսքում ավելի մանրամասն կանդրադառնամ որոշ ծրագրերի հարցադրումներին, որ կուզենայի այս ձևաչափով արծարծվեր, բայց մի քանի նախնական բան կուզենայի այս պահին ասել: Առաջինը նշեմ, որ կարևոր ենթակառուցվածքային ծրագիրը, որը մեզ համար համակարգային նշանակություն ունի ամբողջ էկոնոմիկայի, էներգետիկ համակարգի արդյունավետության և հուսալի աշխատանքի համար՝ երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցումն է, որի ֆինանսավորման հարցը լուծվել է նաև Ձեր ջանքերով: Հիմա ծրագիրը շինարարության ընթացքի մեջ, և 2018թ. գրաֆիկով սահմանված ժամկետում կավարտվի: Սա մեզ համար կարևոր նորություն է:
Հաջորդ խնդիրը կապված է մեր տրանսպորտային միջանցքի հետ: Այն մեզ համար արմատական նշանակություն ունի: Երբ վերջերս ՀՀ տրանսպորտի նախարար պարոն Բեգլարյանն իր գործընկերոջ հրավերով գտնվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, զանգվածային լրատվության միջոցների առջև պաշտոնապես հայտարարվեց, որ Իրանն իր կողմից հայտարարում է 4 միջանցքների պետական քաղաքականության մասին: Դրանցից մեկը Հայաստանի Հանրապետությունով է անցնում: Դա կարևոր հայտարարություն էր, որը նաև տեղավորվում է ավելի գլոբալ աշխարհաքաղաքական ծրագրերի մեջ:
Ուզում եմ նաև մի հարցի անդրադառնալ, որին Դուք, պարոն Նախագահ, հղում կատարեցիք, և որը Ձեր հանձնարարականների մեջ է մտնում: Մենք մեր աշխատանքը կառուցում ենք հետևյալ սկզբունքների վրա՝ մեր տարածաշրջանում երկու կարևորագույն քաղաքական իրողություններ են տեղի ունեցել, առաջին՝ Իրանի նկատմամբ վերացվել են միջազգային տնտեսական և ֆինանսական պատժամիջոցները, և երկրորդ, որը մեզ համար շատ կարևոր է՝ մեր երկիրը դարձել է ԵԱՏՄ անդամ: Սա մեզ համար սկզբունքային է մեր տնտեսական խնդիրները կառուցելու համար»,-զեկույցի սկզբում ասել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը:

Президент Серж Саргсян обсудил с послами и главами дипмиссий новые возможности для продвижения экономических интересов Армении 02/19/2016   19:00  |  Лента новостей
В резиденции президента Армении начинаются совещания с послами и руководителями дипмиссий РА за рубежом и в международных организациях. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В дополнение к вопросам повестки дня двусторонних отношений во внешнеполитической сфере, в ходе совещаний будут обсуждаться новые возможности для продвижения экономических интересов Армении, развитию экономических связей со странами аккредитации – возможности увеличения новых проектов, инвестиций и торгового оборота. Будут затронуты также перспективы развития сотрудничества в сферах образования, здравоохранения и культуры.
Сегодняшнее совещание в резиденции президента было посвящено вопросам повестки дня отношений Армении с Ираном, текущим программам, новым инициативам, а также процессу выполнения поручений по конкретным работам, о чем доложил Чрезвычайный и Полномочный посол РА в ИРИ Арташес Туманян.
В обсуждении приняли участие министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, сопредседатель совместной армяно-иранской межправительственной комиссии, министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, министр экономики республики Карен Чшмаритян, министр транспорта и связи РА Гагик Бегларян, ответственные должностные лица из аппарата президента РА.
Президент Серж Саргсян отметил, что формат сегодняшнего рабочего совещания станет постоянным и ставит целью повышение уровня отчетности посольств РА, а также обсуждение вопросов, которые, согласно мнению глав дипломатических миссий, препятствуют более эффективному продвижению интересов Армении.
С. Саргсян попросил посла А. Туманяна обстоятельно представить нынешнее состояние отношений с дружественным Ираном и планы на будущее, акцентировав внимание на экономической составляющей, в частности на возможностях, которые открываются перед Арменией после снятия международных санкций с Ирана. Президент поинтересовался, в частности, о перспективах Армении стать приоритетным транзитным путем, связующим порты Персидского залива и Черного моря.
По словам главы государства, в данном направлении уже проделано множество практических шагов, в частности, выделены сотни миллионов на строительство автотрассы Север-Юг, которая свяжет границу Грузии с границей Ирана и двое сократит 5-часовой путь.
“Мы предпринимаем меры также в поисках возможностей для создания железнодорожного сообщения с Ираном, однако полагаю, что этого недостаточно”, – сказал Серж Саргсян, добавив, что если Армения станет транзитной страной, то это будет очень серьезным стимулом для развития экономики республики.
Второй проблемой, на которую следует обратить внимание, по словам президента, является сотрудничество Армении и Ирана в энергетической сфере, которое хотя и ведется уже давно, однако требует создания дополнительных инфраструктур и генерационных возможностей. Серж Саргсян подчеркнул, что работы в данном направлении находятся в стадии реализации, но необходимо уточнить имеются ли препятствия в этом деле.
“Как и предусматривалось, у нас за два года будут созданы инфраструктуры с большой пропускной способностью. Эти программы будут иметь значительное воздействие как в вопросе нашей энергетической безопасности, так и в социальном плане”, – добавил при этом глава государства.
Следующей проблемой, требующей внимания, по словам С. Саргсяна, является вопрос инвестиционных возможностей для Армении с учетом того, что РА – единственная страна-участница Евразийского экономического союза (ЕАЭС), имеющая сухопутную границу с Ираном. И посему, сказал президент, необходимо уточнить ожидания иранских предпринимателей и выяснить, какие дополнительные меры следует предпринять для повышения уровня их заинтересованности в реализации своей продукции как в Армении, так и в странах ЕАЭС и Евросоюза, тем более что у РА имеются «очень выгодные торговые режимы».
“Другое обстоятельство, которое для нас важно,- это беспрепятственный выход для товаров и транспорта на территорию Ирана – на 80-миллионный платежеспособный рынок с большими возможностями. Это может стать очень серьезным стимулом не только для предпринимателей Армении, но и западных бизнесменов. Причем, западные бизнесмены, желающие инвестировать в Иран, имеют также возможность рассматривать Армению как платформу для разворачивания деятельности в Исламской Республике”, – отметил С. Саргсян.
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Иране Арташес Туманян отметил, что крупные инфраструктурные проекты находились под постоянным контролем, и на данный момент часть из них в процессе реализации.
“В первую очередь отмечу, что важный инфраструктурный проект, который имеет системное значение для эффективной и надежной работы всей нашей экономики и энергетической системы, представляет собой строительство третьей высоковольтной линииэлектропередачи, вопрос финансирования которой был решен также благодаря Вашим усилиям. Сейчас данный проект находится в процессе реализации и завершится в рамках утвержденного графика в 2018 году. Это важная новость для нас”, – подчеркнул А. Туманян, отвечая президенту.
“Следующая задача связана с нашим транспортным коридором, который имеет для нас ключевое значение. Когда недавно министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян по приглашению своего коллеги – министра связи и информационных технологий ИРИ Махмуда Ваези – находился с рабочим визитом в Исламской Республике, средства массовой информации были официально проинформированы о том, что Иран сообщает о государственной политике четырех коридоров. Один из этих коридоров проходит через Республику Армения. Это важное заявление, которое также укладывается в более глобальные геополитические проекты», – сказал в начале доклада А. Туманян, отметив, что в основу проводимых работ заложены два важнейших обстоятельства – снятие санкций с ИРИ и вступление РА в ЕАЭС.
В конце совещания в связи с обсуждаемыми вопросами, задачами и проектами президент Армении Серж Саргсян дал соответствующие поручения участникам встречи и полномочным ведомствам.