Մեղադրանք է առաջադրվել թիվ 32/18 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին՝ այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու համար 02/19/2016 17:12 | Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է թիվ 32/18 ընտրատեղամասում այլ անձանց փոխարեն քվեարկություն կատարած անձի ինքնությունը:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, քրեական գործով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում թիվ 32/18 ընտրատեղամասի ընտրողների ցուցակներում ընդգրկված Ց.Սարիբեկյանի և Վ.Բաղդասարյանի անունների դիմաց կեղծ տվյալներ է ներառել և նրանց փոխարեն քվեարկել նշված հանձնաժողովի անդամ Լ.Սուքիասյանը։
Քննության արդյունքներով որոշում է կայացվել Ց.Սարիբեկյանի և Վ.Բաղդասարյանի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը միացնել մեկ վարույթում և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա թիվ 32/18 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Լ.Սուքիասյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով՝ 2 անձի փոխարեն քվեարկելու համար։

Члену УИК №32/18 предъявлено обвинение в голосовании вместо других участников референдума по реформе Конституции Армении 02/19/2016   17:43  |  Конституционные реформы
Члену участковой избирательной комиссии №32/18 предъявлено обвинение в голосовании вместо других лиц в ходе референдума по реформе Конституции Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Как отмечается в сообщении, следствием было установлено, что 6 декабря 2015 года в ходе референдума по изменению Конституции РА подложные данные в графах напротив имен Ц. Сарибекяна и В. Багдасаряна, включенных в список избирателей на участке №32/18,  внесла и вместо них проголосовала член указанной комиссии Л. Сукиасян.
По результатам расследования было принято решение объединить уголовные дела по фактам  голосования вместо Ц. Сарибекяна и В. Багдасаряна в одно производство. На основе добытых доказательств члену комиссии Л. Сукиасян предъявлено обвинение по статье 153(Голосование более одного раза или вместо другого лица) Уголовного кодекса РА.  Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.
18:11 18/02/2016  |  Конституционные реформыОбвинительные приговоры вынесены в отношении 9 фигурантов дел о нарушениях в ходе конституционного референдума в Армении
17:52 15/02/2016  |  Конституционные реформы22 уголовных дела по нарушениям в ходе конституционного референдума в Армении направлены в суд