Նպաստները հասցեատերերին չեն հասել. պատժել չի' կարելի, ներե'լ 02/18/2016 12:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սոցիալական հատկացումները, նպաստների գումարներն իրական հասցեատերերին չեն հասել: Այս մասին կառավարությունում հայտարարվեց դեռ մեկ ամիս առաջ` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի շուրթերով:
Այսօր այդ մասին հայտարարեց նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Բարձր ամբիոններից կատարված այս հայտարարությունները, սակայն, մինչ օրս որևէ իրավական հետևանք չեն ունեցել. պետական ունեցվածքի յուրացման կամ վատնելու համար ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել:
Միակ քայլը, որ կառավարությունը որոշել է կատարել, համակարգի վրահսկողությունը ուժեղացնելն է:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է մարզպետներին, Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի, Ջերմուկի և Արարատի քաղաքապետերին իրենց անմիջական հսկողության տակ վերցնել ընտանեկան, սոցիալական նպաստների և հրատապ օգնության նշանակման օրինականության ապահովման հարցը, ինչպես նաև՝ այդ համակարգում աշխատող խորհուրդների գործունեության մշտադիտարկումը:
Կառավարությունն էլ այսօր հավանություն տվեց այդ առաջարկին` փաստորեն սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալություններին զրկելով այդ գործառույթից:
Հովիկ Աբրահամյանը, մեկնաբանելով որոշման անհրաժեշտությունը, ասաց, որ խնդիրն ի հայտ է եկել սոցապ գործակալություններում Վերահսկիչ պալատի կատարած ստուգումների արդյունքում:
«Այնտեղ, իրոք, կար բաց: Այդ աջակցության խորհուրդները, կարծես, ֆորմալ բնույթ էին կրում, և հիմա հանձնարարել եմ պատկան մարմիններին, որ ուշադրություն դարձնեն գումարի բաշխման անաչառությանը և արդյունավետությանը»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Ւսկ թե որքան է արժեցել այդ «բաց»-ը պետության ու հատկապես այդ գումարներով գոյատևող անապահովներին, կառավարության ղեկավարն ու անդամը չմանրամասնեցին:
Ի դեպ, նախարարը նաև մեկ ամիս առաջ չցանկացավ պատասխանել մեր այն հարցին, թե այդ հետևությունները ենթադրությունների՞, թե՞ իրական փաստերի վրա են հիմնված:
Արտեմ Ասատրյանը նշեց միայն, որ վարչապետի վերահսկողական ծառայության հետ իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում իրենք հանգել են այն եզրակացության, որ գումարները նպատակին չեն ծառայել, և կան որոշակի տվյալներ, որ այդ գումարների միայն մի մասն է վճարվել քաղաքացիներին:

Пособия в Армении не дошли до своих адресатов: казнить нельзя, помиловать! 02/18/2016   13:31  |  Актуальная тема
Социальные отчисления, средства для выплаты пособий не дошли до адресатов. Такое заявление прозвучало месяц назад в правительстве из уст министра труда и по социальным вопросам Армении Артемa Асатряна.
Об этом на сегодняшнем заседании правительства заявил также премьер-министр Армении Овик Абраамян. Прозвучавшие с высокой трибуны заявления по сей день, однако, не возымели правовых последствий: никто не был привлечен к ответственности за присвоение или растрату госимущества.
Единственный шаг, который правительство решило предпринять, - это усилить контроль за системой.
Министерство труда и по социальным вопросам предлагает главам областных администраций, мэрам Еревана, Гюмри, Ванадзора, Джермука и Арарата взять под свой непосредственный контроль вопрос обеспечения законности семейных и социальных пособий и оказания срочной помощи, а также мониторинг деятельности работающих в этой системе советов.
Правительство Армении одобрило данное предложение, лишив фактически территориальные агентства социальной поддержки этой функции.
Овик Абраамян, комментируя необходимость принятия решения, заявил, что проблема была выявлена в агентствах соцобеспечения по итогам проведенных Контрольной палатой проверок.
“Здесь, действительно, были пробелы. Деятельность действующих в этих агентствах советов, похоже, носила формальный характер. Теперь эти полномочия переданы компетентным органам для того, чтобы они обратили внимание на беспристрастность и эффективность распределения денег”, - отметил он.
Во сколько обошелся этот “пробел” государству и особенно малоимущим семьям, в правительстве не уточнили.
На одном из брифингов Артем Асатрян заявил журналистам, что по итогам проведенного совместно с контрольной службой премьера исследования они пришли к выводу, что выделяемые деньги не служат целям, и есть данные, что гражданам была выплачена лишь часть этих сумм.