Կառավարությունն առաջարկում է ՏԿԱԻՆ-ը բաժանել երկու նախարարությունների 02/18/2016   10:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօր ամենայն հավանականությամբ, որոշում կընդունի՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին:
Օրինագիծն արդեն ընդգրկված է ժամը 11:00-ին նախանշված նիստի օրակարգում:
Նախագծով առաջարկվում է Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը վերաբաժանել Արտակարգ իրավիճակների  և Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունների:
Միակ հիմնավորումը, որ բերվում է օրենքի՝ նման փոփոխության անհրաժեշտությամբ համար, նախագծում հետևյալն է. «Ապահովել առավել արդյունավետ կառավարման համակարգ: Մասնավորապես, առաջարկվում է տարանջատել արտակարգ իրավիճակների և տարածքային կառավարման ոլորտները»:
Ի դեպ, այս փոփոխությամբ, նախարարությունների թիվը կդառնա 19-ը՝ ներկայիս 18-ի փոխարեն, ինչը հակասում է Սահմանադրության 147-րդ հոդվածին, որտեղ մասնավորապես ասված է, որ նախարարների թիվը չի կարող գերազանցել 18-ը:
Ինչևէ, վերջին խոսքն այս հարցում կասի արդեն Ազգային ժողովը: Իսկ թե ե՞րբ այն կուղարկվի ԱԺ և կքննարկվի՞ արդյոք արտահերթ կարգով, նախագծում նշված չէ:

Правительство Армении предлагает отделить МЧС от министерства территориального управления 02/18/2016 10:59 | Лента новостей
Кабинет министров Армении на заседании в четверг, по всей вероятности, примет решение о внесении изменения в закон РА “О структуре правительства РА”.
Законопроект уже включен в повестку намеченного на 11:00 заседания.
Поправками предлагается разделить Министерство территориального управления по чрезвычайным ситуациям на два ведомства: МЧС и министерство территориального управления и развития.
В качестве единственного обоснования в пользу необходимости принятия подобного законопроекта приводится стремление “обеспечить эффективную систему управления”.
После этого изменения, количество министерств увеличится до 19 вместо прежних 18, что противоречит статье 147 Конституции Армении, где, в частности, говорится, что число министров в правительстве не должно превышать 18 человек.
В протокольном решении указано, что проект в установленном порядке будет представлен в Национальное Собрание.