Թուրքիան 15 հազարանոց զորք է կենտրոնացրել Սիրիայի սահմանին 02/17/2016   15:00  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի (ԳՇ) կողմից մշակված «հավանականությունների պլանավորման» ծրագրի շրջանակներում Սիրիայի հետ սահմանին 15 հազարանոց զորք է տեղակայվել: Այս մասին տեղեկացնում է  Ermenihaber.am-ը:
Թուրքական «Sondakika.com» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ` սահման է ուղարկվել նաև համապատասխան զինտեխնիկա` «Fırtına» տեսակի հաուբից հրանոթներ, տանկեր և հրետանային մարտկոցներ, որոնք տեղակայվել են սահմանագծի վտանգավոր հատվածներում:
Նշվում է, որ գլխավոր շտաբի կողմից պլանավորվել է թուրք-սիրիական սահմանին ստեղծել հումանիտար անվտանգության գոտի:
Հաշվի է առնվել նաև խաղաղ բնակչության գտնվելու վայրերում Սիրիայի քրդերի ջոկատների` «Ժողովրդի պաշտպանության ուժերի» (ԺՊՈՒ-YPG) և ռուսական զորքերի հետ թուրքական բանակի ստորաբաժանումների հնարավոր բախման սցենարը: Այդ պարագայում օրակարգ է բերվելու «թռիչքների համար արգելված գոտի» հայտարարելը, ինչին, ըստ թուրքական կողմի, աջակցում է Գերմանիան:
Նշվում է, որ Սիրիայի Ազազ շրջանից ու Հալեպից դեպի Թուրքիայի սահման փախստականների զանգվածային հոսքի դեպքում թուրքական ստորաբաժանումները կանցնեն սահմանը ու կտեղակայվեն սահմանի հակառակ կողմում` ստանձնելով վահանի դեր:
Աղբյուրը նաև նշում է, որ սահմանին տեղակայված ստորաբաժանումները բերված են մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի և սպասում են Անկարայի հրահանգներին:
14:32 16/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան Սիրիայի քրդերի դիրքերը հրետակոծելու 3 պատճառ է ներկայացրել
12:34 16/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԱրևմտյան մամուլի անդրադարձը Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքների ռմբակոծությանը
20:00 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԵվրամիությունը Թուրքիային կոչ է արել դադարեցնել Սիրիայի տարածքների հրետակոծությունը
15:11 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԶՈՒ-ի հասցրած հարվածների հետևանքով Սիրիայում սպանվել է 29 քուրդ
13:07 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան Սիրիային հարվածել է տեղական արտադրության հաուբիցներով
12:22 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի պաշտպանության նախարարը հաստատել է Սիրիայի ուղղությամբ ռազմական գործողությունների սկսվելը
12:02 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան հաուբիցներով հրետակոծում է Սիրիայի տարածքը
13:01 09/02/2016  |  Միջազգային լրահոսYPG-ի հրամանատարը սպառնացել է Թուրքիային
18:30 03/02/2016  |  Միջազգային լրահոս«Իսլամական պետության» զինյալները Սիրիայի տարածքից կրակ են բացել թուրք սահմանապահների ուղղությամբ

Турция сосредоточила 15-тысячную группировку войск на границе с Сирией 02/17/2016   16:29  |  Международные новости
Анкара сосредоточила 15-тысячную группировку войск на границе с Сирией в рамках программы “планирования вероятностей”, разработанной Генштабом ВС Турции. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
По сообщениям турецкого сайта «Sondakika.com», к сирийской границе стянута также соответствующая военная техника: гаубицы типа «Fırtına», танки, а также артиллерийские батареи, который расположились на опасных участках.
Отмечается, что Генштаб страны планирует создать на турецко-сирийской границе гуманитарную зону безопасности.
Учтен также сценарий возможного столкновения подразделений турецкой армии с отрядами сирийских курдов и российскими войсками.
В этой связи в повестку дня внесено предложение об объявлении “запретной для полетов зоны”, которое, по утверждению турецкой стороны, поддерживает Германия.
Отмечается, что в случае устремления массового потока мигрантов из сирийского района Азаз и провинции Алеппо в сторону границы Турции, турецкие подразделения перейдут границу для дислокации на другой стороне границы, взяв на себя роль щита.
Источник также отмечает, что дислоцированные на границе подразделения приведены в высшую степень боеготовности и ждут приказов из Анкары.
16:20 16/02/2016  |  Международные новостиТурция обсуждает с возглавляемой США коалицией детали наземной операции в Сирии - СМИ
09:22 16/02/2016  |  Международные новостиРоссия вынесла в СБ ООН вопрос об обстрелах Турцией территории Сирии
12:24 15/02/2016  |  Международные новостиМинистр обороны Турции отрицает переброску военных в Сирию
17:35 17/12/2015  |  Международные новостиЭрдоган обвинил в предательстве депутата турецкого парламента, рассказавшего о поставках зарина ИГ из Анкары
18:18 07/12/2015  |  Международные новостиТурция собирается разместить ЗРК на границе с Сирией - СМИ
18:09 17/11/2015  |  Международные новостиСША и Турция начинают совместную операцию на границе с Сирией
17:27 10/11/2015  |  Международные новостиАнкара готова ответить на “угрозу” со стороны Сирии как с воздуха, так и с земли - Давутоглу
14:23 05/11/2015  |  Международные новостиСША заявили, что не будут снабжать курдов в Сирии оружием - СМИ
15:37 16/10/2015  |  Международные новостиСамолеты ВВС Турции сбили неопознанный самолет на границе с Сирией
15:59 08/07/2015  |  Международные новости Задержанные в сирийском Алеппо террористы прошли боевую подготовку в Турции