Քննչական կոմիտեն՝ Ծաղկաձորում մանկահասակ երեխայի մահվան հանգամանքների մասին 02/15/2016   22:53  |  Արտակարգ պատահարներ
2016թ. փետրվարի 13-ին՝ ժամը 17.00-ին,  «Հրազդան» ԲԿ ՓԲԸ-ից ոստիկանության Հրազդանի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ «գանգուղեղային տրավմա, գանգոսկրի կոտրվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել մանկահասակ աղջիկ երեխա, ով անմիջապես տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ։ 2016թ. փետրվարի 14-ին՝ ժամը 22.40-ին, փոքրիկը հիվանդանոցում մահացել է:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, փաստի առթիվ ոստիկանության Հրազդանի բաժնում նախապատրաստված նյութերը փետրվարի 15-ին ստացվել են Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 1 տարեկան 3 ամսական երեխան մարմնական վնասվածքն ստացել է 2016թ. փետրվարի 13-ին՝ ժամը 16.30-ի սահմաններում, Ծաղկաձոր քաղաքի Կեչարեցու փողոցի տներից մեկում՝ երկրորդ հարկի աստիճաններից վայր ընկնելու հետևանքով:
Նախնական տվյալներով՝  մանկահասակ երեխան իր չորս ամյա եղբոր հետ գտնվել է երկրորդ հարկի ննջասենյակում՝ քնած: Որոշ ժամանակ անց մեծահասակները լսել են վայր ընկնելուն բնորոշ ձայն և շտապել հյուրասենյակ, որտեղ տեսել են փոքրիկին առաջին հարկի հատակին: Երեխան անմիջապես տեղափոխվել է Հրազդանի հիվանդանոց, իսկ այնտեղից՝ «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն, որտեղ էլ մեկ օր անց մահացել է:
Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում կատարվում է քննություն՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար, փետրվարի 15-ին նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱՆ ԴԲԳԳ կենտրոնի Երևան քաղաքի ԴԲՓ բաժնի փորձագետներին:

СК Армении выясняет обстоятельства гибели малолетнего ребенка в Цахкадзоре 02/16/2016 10:09 | Чрезвычайное просшествие
Следственное управление СК Армении по Котайкской области проводит расследование для установления всех обстоятельств гибели малолетнего ребенка в Цахкадзоре.Назначена судмедэкспертиза тела ребенка.
13 февраля в 17:00 из медцентра “Раздан” в разданский отдел Полиции поступил сигнал о том, что к ним с диагнозом “черепно-мозговая травма, перелом черепа” доставлена малолетняя девочка, которая немедленно была переведена в столичную клинику “Сурб Аствацамайр”, где скончалась спустя день после госпитализации.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, следственным управлением по Котайкской области 15 февраля были получены подготовленные в разданском отделе Полиции материалы, при изучении которых выяснилось, что ребенок в возрасте одного года и трех месяцев 13 февраля с.г. получил телесные повреждения в результате падения со второго этажа дома, расположенного по улице Кечареци в городе Цахкадзор.
По предварительным данным, девочка и ее четырехлетний братик спали в спальной комнате на втором этаже. Спустя какое-то время взрослые услышали звуки падающего предмета и поспешили в гостиную, где нашли ребенка лежащим на полу. Девочку немедленно доставили в разданскую больницу, а оттуда в ереванский медцентр “Сурб Аствацамайр”, где она скончалась спустя день после госпитализации.