Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարին 02/16/2016 14:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարն արդյունավետ է գնահատել Հայաստան-ԵԽ համագործակցությունը և կարևորել կառույցի աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը ԵԽ ակտիվ անդամներից է և բոլոր մակարդակներում մասնակցում է կազմակերպության աշխատանքներին: Որպես ԵԽ հետ փոխգործակցության ևս մեկ հաջողված օրինակ՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է Վենետիկի հանձնաժողովի ներգրավումը ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումների գործընթացին՝ Սահմանադրության հայեցակարգի և փոփոխությունների բուն տեքստի փորձաքննության միջոցով:
Գոհունակություն հայտնելով ՀՀ իշխանությունների և կառավարության հետ ԵԽ համագործակցության և ԵԽ մարմիններում Հայաստանի պատշաճ ներկայացվածության կապակցությամբ՝ տիկին Վուտովան նշել է, որ այն զարգացնելու լավ հնարավորություններ կան: ԵԽ գրասենյակի ղեկավարը բարձր է գնահատել 2013 թ. Հայաստանի նախագահությունը ԵԽ նախարարների կոմիտեում: Նա ընդգծել է, որ ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի և ՀՀ տարբեր պետական ինստիտուտների հետ ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն, և ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել օժանդակել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին:
Զրուցակիցները երկկողմ գործակցության կարևոր գործիք են համարել Հայաստան/Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների ծրագրերը, որոնք շարունակական բնույթ ունեն (2009-2010 թթ., 2012-2014 թթ., 2015-2018 թթ.): Նշելով, որ ՀՀ շահառու գերատեսչությունները գոհ են 2012-2014 թթ. Գործողությունների ծրագրի ընթացքից և արդյունքներից, ինչպես նաև ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի հետ աշխատանքից՝ վարչապետը կարևորել է համագործակցության շարունակականությունը երկուստեք առաջնահերթություն հռչակված ոլորտներում:
Կողմերն անդրադարձել են 2015 թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեով ընդունված ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններին: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ խորհրդարանական կառավարումը կնպաստի ժողովրդավարության զարգացմանը, և ՀՀ քաղաքական համակարգն առավել բաց և ճկուն կդառնա: Նատալյա Վուտովան էլ ընդգծել է, որ ԵԽ-ն կշարունակի փորձագիտական օժանդակություն ցուցաբերել ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններով պայմանավորված՝ ընդունման ենթակա իրավական ակտերի շրջանակի հստակեցման և օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացին:
Հանդիպմանն արծարծվել են ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխումներով պայմանավորված ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցության վերաբերյալ:

Премьер Армении: Парламентская форма правления будет способствовать развитию демократии в стране 02/16/2016   15:12  |  Лента новостей
Парламентская форма правления будет способствовать развитию демократии в стране, заявил премьер-министр Армении Овик Абраамян на состоявшейся во вторник встрече с руководителем ереванского офиса Совета Европы(СЕ) Натальей Вутовой.
Кроме того, по его словам, политическая система станет более открытой и гибкой.
В ходе встречи речь зашла об изменениях в Конституцию, принятых по итогам проведенного 6 декабря 2015 года референдума.
Наталья Вутова подчеркнула, что ЕС продолжит оказывать экспертную помощь Армении в процессе уточнения круга подлежащих принятию в связи с реформой Основного закона правовых актов и гармонизации законодательства.
Как сообщили в пресс-службе правительства, премьер высоко оценил сотрудничество Армении с ЕС и придал важность оказываемому офисом содействию проводимым в стране демократическим реформам. Овик Абраамян отметил, что Армения является активным членом ЕС и участвует в работе организации на всех уровнях. В качестве еще одного удачного примера успешного сотрудничества с ЕС, премьер-министр привел факт участия Венецианской комиссии в процессе проведения конституционных реформ.
В свою очередь Наталья Вутова указала на наличие хороших возможностей для развития сотрудничества между Арменией и ЕС. Она высоко оценила председательство Армении в Комитете министров ЕС в 2013 году. По словам Натальи Вутовой, между армянским офисом ЕС и разными государственными институтами установилось эффективное сотрудничество, и ЕС готов и дальше содействовать проводимым в стране реформам.
Собеседники назвали важным инструментом сотрудничества подписанные между Арменией и Советом Европы Планы действий на 2009-2010гг., 2012-2014гг., 2015-2018гг., которые носят продолжительный характер. Премьер-министр Армении подчеркнул, что заинтересованные департаменты довольны ходом и результатами Плана действий на 2012-2014 гг., а также сотрудничеством с армянским офисом ЕС, и в этой связи придал важность продолжению сотрудничества в приоритетных для обеих сторон сферах.