ՀԴԿ-ն ապագա ընտրություններին մասնակցող քաղաքական կազմակերպություններին առաջարկում է Միջկուսակցական խորհուրդ ստեղծել 02/15/2016   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մինչ նախընտրական դաշինքներ և միավորումներ ձևավորելը, ինչը, մեր համոզմամբ, պետք է խարսխված լինի միմիայն գաղափարական ընդհանրությունների վրա, այս փուլում կարևոր ենք համարում ընդդիմադիր ուժերի միավորումը՝ հրատապ հիմնախնդիրների լուծման նպատակով»,- այս մասին, մասնավորապես, ասված է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահության հայտարարության մեջ:
Կուսակցությունը նշում է, որ ՀԴԿ նախագահության նիստում քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկմանը մասնակցելու հարցը: Անդրադարձ է կատարվել ընդդիմադիր ուժերի հնարավոր համագործակցության մասին վերջերս շրջանառվող հայտարարություններին:
Կարևորելով նոր Ընտրական օրենսգիրքն արդար քաղաքական համակարգի կայացման գործում, Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը առաջարկում է ապագա ընտրություններին մասնակցող քաղաքական կազմակերպություններին ստեղծել Միջկուսակցական խորհուրդ:
«Մեր կարծիքով Խորհուրդը կունենա հետևյալ հիմնական գործառությունները.
1. Կազմակերպել Ընտրական օրենսգրքի համատեղ քննարկումներ,
2. Հանդես գալ միասնական առաջարկություններով փոփոխությունների վերաբերյալ և  քարոզչական ու բացատրական աշխատանք ծավալել հանրության շրջանում,
3. Կազմակերպել առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ամբողջական վերահսկողությունը:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը պատրաստակամ է առաջիկայում կազմակերպել շահագրգիռ քաղաքական կառույցների ներկայացուցիչների հանդիպումը»,-ասված է ՀԴԿ նախագահության հայտարարության մեջ:

Демпартия Армении предлагает собирающимся участвовать в парламентских выборах политсилам создать межпартийный совет 02/15/2016   17:04  |  Лента новостей
Демократическая партия Армении предлагает политическим организациям, намеревающимся участвовать в предстоящих парламентских выборах, создать межпартийный совет.
По мнению представителей партии, основными функциями Совета будут:
1.организация совместных обсуждений Избирательного кодекса,
2.выступления с совместными предложениями по поводу изменений и ведение пропагандистской и разъяснительной работы с населением,
3.организация полного контроля за подготовкой и проведением предстоящих парламентских выборов.
“До формирования предвыборных блоков и объединений, что, по нашему убеждению, должно базироваться на сходстве идеологий, на данном этапе считаем важным консолидацию оппозиционных сил с целью решения актуальных проблем”, - говорится в заявлении руководящего состава Демпартии Армении.
Отмечается также, что на заседании руководящего состава ДПА обсуждался вопрос участия в дискуссии вокруг проекту Избирательного кодекса РА. Речь также зашла о муссируемых в последнее время заявлениях о возможном сотрудничестве оппозиционных сил.
“Демократическая партия Армении собирается предложить организовать в ближайшее время встречу заинтересованных структур”, - говорится в заявлении.