ՄԻՊ թեկնածու առաջադրվելու համար Հովհաննես Սահակյանը Զարուհի Փոստանջյանից պահանջեց լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնել 02/12/2016 13:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում, երբ հանձնաժողովի անդամները հարցեր էին ողղում Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու առաջադրված Զարուհի Փոստանջյանին, հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Հովհաննես Սահակյանը հայտարարեց, որ Փոստանջյանը մասնավոր բուհ է ավարտել և հարցրեց. «Դուք սա պետական նմուշի դիպլոմ համարո՞ւմ եք»:
«Ո՛չ»,- ասաց Փոստանջյանն ու հավելեց, որ ինքն ատեստավորում է անցել և կարող է ներկայացնել ատեստավորման փասատթղթերը:
«Որպեսզի ոչ պետական նմուշի դիպլոմը համարվի որպես բարձրագույն կրթություն, կներկայացնեք դա»,- ասաց Հովհաննես Սահակյանը՝ հայտարարելով, որ այսօր Զարուհի Փոստանջյանին չեն հանում ՄԻՊ թեկնածուի գրանցումից, որպեսզի դա չդիտվի որպես քաղաքական ճնշում:
Ի դեպ, Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած կենսագրական տվյալների համաձայն՝ 1994թ. ինքն ավարտել է Երևանի «ՄՅՈՒԴ» իրավաբանական ինստիտուտը, ստացել իրավաբան-իրավագետի որակավորում:
1999թ. Հայաստանի Հանրապետության փաստաբաննների միության կողմից ստացել է փաստաբանական գործունեությամբ զբաղվելու արտոնագիր և դարձել Փաստաբանների պալատի անդամ:

Ованнес Саакян потребовал от Постанджян дополнительные документы для выдвижения на должность Омбудсмена Армении 02/12/2016 14:05 | Лента новостей
Председатель постоянной комиссии Национального Собрания РА по государственно-правовым вопросам, член правящей Республиканской партии Армении(РПА)Ованнес Саакян на внеочередном заседании, посвященном вопросу избрания кандидата на пост Омбудсмена, заявил, что Заруи Постанджян окончила частный вуз.
“Вы считаете это дипломом государственного образца?”- спросил он у Постанджян.
“Нет”, - ответила Постанджян, добавив, что она прошла аттестацию и может представить соответствующий документ.
Саакян потребовал от Постанджян представить дополнительные документы для выдвижения на должность Омбудсмена Армении.
“Сегодня мы не снимаем кандидатуру Заруи Постанджян с регистрации, чтобы это не расценивалось как политическое давление”, - добавил он.
Согласно представленному З. Постанджян резюме, она окончила в 1994 году ереванский юридический институт “МЮД” по специальности юрист-правовед.
В 1999 году Союз адвокатов Армении выдал Постанджян сертификат на ведение адвокатской деятельности. Она также стала членом Палаты адвокатов.