Քննությունը կպարզի զինծառայողի՝ զորամասը լքելու պատճառները 02/12/2016   17:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ շարքային Ա.Բաքոյանի կողմից զորամասն ինքնակամ լքելու դեպքի առթիվ։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը պարզաբանում է, որ, նախնական տվյալներով, շարքայինը  զորամասն ինքնակամ թողել է փետրվարի 6-ին՝ ժամը 12-ի սահմաններում, և երեք օրից ավելի չի ներկայացել ծառայության վայր։
Նկատի ունենալով, որ դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը պարունակում են 361-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ փետվարի 9-ին հարուցվել է քրեական գործ։
Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմինը տեղեկացվել է, որ ՀՀ ՊՆ ՌՈ կողմից համատեղ ձեռնարկված օպերատիվ-որոնողափնտրողական աշխատանքների արդյունքում զինծառայողը հայտնաբերվել է իր բնակավայրի մերձակայքում:

Следствие выяснит причины, побудившие армянского солдата покинуть воинскую часть 02/12/2016 18:16 | Криминальная хроника
Главным военным следственным управлением Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту самовольного оставления рядовым А. Бакояном воинской части.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, рядовой самовольно покинул воинскую часть 6 февраля, в 12:00 и более трех дней не появлялся на службе.
“С учетом того, что содержащиеся в подготовленных по данному факту материалах сведения содержат признаки преступления, предусмотренного частью 1 статьи 361(Самовольное оставление воинской части или места службы) Уголовного кодекса РА, 9-го февраля было возбуждено уголовное дело”, - говорится в сообщении.
Ранее орган, осуществляющий производство, сообщил, что в результате поисковых и оперативно-розыскных работ, предпринятых совместно с Военной полицией Минобороны Армении, военнослужащий был обнаружен недалеко от своего населенного пункта.