Արման Թաթոյանը՝ «իշխանության դրածո», թե՞ «անհաջող կադր». պատգամավորները հարցեր են ուղղում իշխանության թեկնածուին 02/12/2016   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, երբ  հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը ներկայացրեց ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու Արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանին, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ նախորդ 3 պաշտպանների դեպքում նրանք նախ որակվել են «իշխանության դրածո», իսկ գործունեության ավարտին` «անհաջող կադր»:
Ուստի Նաիրա Զոհրաբյանը Հովհաննես Սահակյանից հետաքրքրվեց` ի՞նչ երաշխիքներ պետք է ունենա Արման Թաթոյանը, որպեսզի զերծ մնա անհաջող կադր դառնալու հեռանկարից և միաժամանակ չմնա այն սահմանների մեջ, որ չորակվի որպես անհաջող կադր:
Հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրեց, որ ՄԻՊ-ին տրված է պատգամավորներին հավասար անձեռնմխելիություն: Բացի այդ, օրենքը չի նախատեսում նրան հետ կանչելու իրավունք, ուստի որևէ մեկը չի կարող խոչընդոտել նրա ազատ աշխատելու իրավունքը:
Միաժամանակ Հովհաննես Սահակյանը շեշտեց, որ Պաշտպանը պետք է գործի բացառապես իր լիազորությունների շրջանակներում: Ինչ վերաբերում է Արման Թաթոյանին, Հովհաննես Սահակյանի խոսքով. «Որևէ մեկն այսօր չի կարող ասել, որ Արման Թաթոյանը փոխնախարարի պաշտոնում իր հրապարակային ելույթներում հանդես է եկել քաղաքական դիրքորոշումներով, նա հանդես է ելեկ բացառապես մասնագիտական, փորձագիտական դիրքորոշում հայտնելու տեսանկյունից»:

Депутат расспросила о гарантиях, которые помогут кандидату от власти Арману Татояну на пост Омбудсмена избежать звания "неудачного кадра" 02/12/2016 15:09 | Лента новостей
Председатель постоянной комиссии Национального Собрания РА по государственно-правовым вопросам, член правящей Республиканской партии Армении(РПА)Ованнес Саакян на внеочередном заседании в пятницу напомнил, что Омбудсмен наделен неприкосновенностью наравне с депутатами.
“Кроме того, по его словам, закон не предусматривает права на его отзыв, поэтому никто не может воспрепятствовать его праву на ведение свободной деятельности”, - заявил Саакян, отвечая на вопрос лидер “Процветающей Армении” Наиры Зограбян.
Зограбян поинтересовался у него, какие гарантии должен иметь Арман Татоян в случае избрания Омбудсменом Армении, чтобы избежать возможной участи называться “ставленником власти” или "неудачным кадром", которая по ее словам, постигла предыдущих трех Защитников прав человека.
Ованнес Саакян отметил, что Омбудсмен должен действовать исключительно в рамках своих полномочий. Что касается Армана Татояна, то, по словам Саакяна, никто сегодня не может сказать, что он на посту заместителя министра юстиции Армении выступал с политическими заявлениями.
“Татоян высказывал исключительно профессиональную, экспертную позицию”, - добавил Саакян.По его словам, выражение "ставленник власти" - это журналистский трюк.