«Ընտրվելու դեպքում նա ո՛չ ընդդիմությանն է հարված հասցնում, ո՛չ էլ իշխանությունից է կախված լինելու». Տիգրան Ուրիխանյանը ներկայացրեց ՄԻՊ թեկնածուին 02/12/2016   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում իր առաջադրած թեկնածուին ներկայացնելով՝ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը նախ իր ելույթում անդրադարձավ երկու հարցի, կամ, իր խոսքով, երկու ցավ հայտնեց:
Մեկը՝ ընդդիմությունը չանսաց իր կոչին ու չմիավորվեց միասնական թեկնածուով ներկայանալու առաջարկի շուրջ, երկրորդ` Զարուհի Փոստանջյանի ընտրության դեպքում խորհրդարանը կզրկվի «Ժառանգություն» կուսակցության վերջին պատգամավորից:
Ներկայացնելով իր առաջադրած թեկնածուին` «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության անդամ, «Համահայկական զարգացման կենտրոն» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ, իրավաբան Նարեկ Ալոյանին, տեղեկացրեց, որ անաչառ ու անկողմնակալ լինելու համար նա սառեցրել է իր անդամությունը քաղաքական կուսակցությանը:
«Նա ո՛չ ընդդիմությանն է հարված հասցնում, եթե ընտրվի, ո՛չ էլ իշխանությունից է կախված լինելու, չի սպասարկելու իշխանության շահերը»,- ասաց Ուրիխանյանը:
Նարեկ Ալոյանը, ներկայացնելով ՄԻՊ-ի վերաբերյալ իրա տեսակետները, նախ անդրադարձավ ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակին` մատնանշելով շուրջ 1 մլն աղքատ քաղաքացիների գոյության փաստը, աշխատավարձերի չափազանց ցածր մակարդակը, որոնց պայմաններում երիտասարդ աշխատող քաղաքացիները ամուսնության դեպքում կա՛մ չեն կարող բնակարան ձեռք բերել, կա՛մ ձեռք բերելու դեպքում իրենց ամբողջ կյանքում վարկ են վճարում, իսկ երեխաներին ոչ թե բնակարան են ժառանգում, այլ՝ պարտքեր:
Ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերին, որոնք, նրա խոսքով, ամենուրեք են, անգամ այն փաստում, որ նման սոցիալ-տնտեսական պայմաններում պետական մարմինները պետական բյուջեի միջոցներով սիգար կտրելու թանկարժեք գործիքներ են գնում:
12:21 03/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀՀ 4-րդ օմբուդսմենի հավանական թեկնածուները հայտնի կդառնան մինչև փետրվարի 10-ը

Тигран Уриханян заявил об отсутствии у его кандидата в Омбудсмены Армении зависимости от властей 02/12/2016   13:34  |  Лента новостей
Член партии “Альянс”, председатель правозащитной организации “Всеармянский центр развития” юрист Нарек Алоян прекратил свое членство в политической партии, чтобы быть непредвзятым и беспристрастным в случае избрания на пост Омбудсмена Армении. Об этом заявил депутат Национального Собрания Армении Тигран Уриханян, представляя своего кандидата на должность Защитника прав человека.
“В случае избрания он не нанесет удара ни оппозиции, и не будет зависеть от властей, не станет обслуживать ее интересы”, - заявил Уриханян.
В свою очередь Нарек Алоян, представляя свое видение касаемо деятельности Омбудсмена, сначала коснулся социально-экономической ситуации, указав на факт существования порядка 1 млн. бедствующих граждан, низкий уровень заработной платы, в условиях которой молодожены либо не могут приобрести квартиру, либо в случае ее покупки вынуждены всю жизнь платить по кредиту, а их дети наследуют не дом, а долги.
“Что касается случаев попрания прав человека, то, по его словам, это носит повсеместный характер. Об этом даже свидетельствует тот факт, что в сложившейся социально-экономической ситуации органы власти за счет средств госбюджета покупают дороги каттеры для сигар”, - отметил он.