Կառավարությունը մտադիր է Մարզահամերգային համալիրը հետ վերցնել ոչ միայն նոր գնորդից, այլև՝ ՊՆ-ից 02/11/2016   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունված որոշմամբ՝ գործադիրը չեղարկեց «ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ Գրուպ» ՍՊԸ-ի հետ անցյալ տարվա սեպտեմբերին կնքված Մարզահամերգային համալիրի վաճառքի պայմանագիրը: Այսպիսով, այն հետ վերցվեց գնորդից, որը, ինչպես հայտարարվեց, չի կատարել իր ստանձնած վճարման պարտավորությունները:
Պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանն ասաց, որ գնորդը սահմանված ժամկետում չի կատարել գույքի դիմաց վճարումները:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հետաքրքրվեց, թե ՄՀՀ-ի բաժնետոմսերի կառավարումը պաշտպանության նախարարությա՞նն է տրված: Ապա նաև նշեց, որ դրանք պետք է փոխանցվեն Պետական գույքի կառավարման վաչությանը: Ընդ որում, դա, ըստ ամենայնի, տեղի կունենա հենց հաջորդ նիստում:
«Հաջորդ նիստի համար նախապատրաստեք նախագիծ, Պետական գույքի կառավարման վարչությունը թող բաժնետոմսերը տնօրինի»,- հանձնարարեց վարչապետը:
Հիշեցնենք, «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն էին հանձնվել դեռ տարիներ առաջ, երբ համալիրի սեփականատեր Մուրադյան եղբայրներից երեքը` Հովհաննեսը, Հակոբը և Մուրադը, իրենց մեկ այլ ընկերության անունով ՀՀ կառավարությունից 20 միլիոն դոլարի վարկ էին  վերցրել և դրա դիմաց գրավադրել մարզահամերգային համալիրի բաժնետոմսերը, որոնք էլ հետո հայտնվել էին ՊՆ-ի հաշվեկշռում:
Իսկ երբ այդ պարտքի դիմաց համալիրը հետ վերցվեց Մուրադյաններից, համալիրի կառավարման համար ՀՀ ՊՆ-ում ստեղծվեց պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն։
Այս մասին համապատասխան որոշումն ընդունվել է 2015թ-ի մարտի 26-ին կայացած Կառավարության նիստում։ Հիմա, փաստորեն, կառավարությունը մտադիր է այն հետ վերցնել ոչ միայն նոր գնորդից, այլև՝ ՊՆ-ից:
15:05 10/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿառավարությունը հետ կվերցնի Մարզահամերգային համալիրը «ՆՏԱԱ Ինվեստմենտ Գրուպ» ՍՊԸ-ից
10:26 29/08/2015  |  ՄամուլՀամալիրի նոր պարտատերերը՝ ի դեմս «Յուքոմ»-ի. «Հայկական Ժամանակ»
16:41 14/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ100 մլն դոլարի ներդրում, 1 մլն զբոսաշրջիկ, «կախարդական գորգ». Խոստանում է ՄՀՀ նոր սեփականատերը
15:33 14/08/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄՀՀ նախկին սեփականատիրոջ ներկայացուցիչները զարմացած են համալիրի վաճառքից և հասնելու են ՄԻԵԴ
13:35 13/08/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀամալիրը գնել ցանկացող ընկերությունը միայն 24 օր առաջ է գրանցվել պետռեգիստրում
10:23 02/10/2014  |  ՄամուլԱրծրուն Հովհաննիսյան. Համալիրը չի անվանափոխվել. «Ժողովուրդ»
09:38 30/09/2014  |  ՄամուլՄՀՀ-ի նավանափոխության հարցով Ստեփան Դեմիրճյանը կդիմի ՊՆ-ին. «Հրապարակ»
11:34 27/09/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊՆ-ն մարզահամերգային համալիրի մասին խոսակցություններին չի արձագանքում
09:01 27/09/2014  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է կոչվում այժմ Մարզահամերգային համալիրը. «Հայկական Ժամանակ»
20:28 01/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն պարզաբանում է. ՄՀՀ-ի կրած նյութական որևէ կորուստների համար նախարարությունը պատասխանատվություն չի կրում

Правительство Армении аннулировало договор о продаже ереванского Спортивно-концертного комплекса 02/11/2016   12:29  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг аннулировало заключенный с ООО “ НТАА инвестмент груп” договор купли-продажи ереванского Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна.
В качестве причины принятия такого решения указано невыполнение взятых на себя компанией обязательств по платежам.
Заместитель министра обороны Армении Ара Назарян заявил, что покупатель в установленные сроки не осуществил платежи за имущество.
Премьер-министр Армении Овик Абраамян отметил, что управление акциями СКК должно быть передано Управлению по управлению государственным имуществом. Причем, по всей вероятности, это произойдет уже на следующем заседании.
Ранее это входило в полномочия Минобороны Армении, акции которого были переданы ведомству несколько лет назад, когда братья Мурадяны – Оганес, Акоп и Мурад - взяли у правительства РА на имя другой компании кредит на сумму 20 млн. долларов под залог акций СКК, который потом оказались на балансе у Минобороны.
Когда Спортивно-концертный комплекс отобрали у Мурадянов взамен долга, в Минобороны была создана государственная некоммерческая организация для управления СКК.
“Подготовьте к следующему заседанию проект, пусть акциями распоряжается Управление по управлению государственным имуществом”, - поручил премьер--министр.
Напомним, Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна был продан ООО “НТАА инвестмент груп” за 30 млн. долларов. Покупатель обещал максимум в течение четырех лет превратить СКК в семейно-развлекательный центр.
Тот же владелец обещал осуществить инвестиции в размере $100 млн, которые планировал привлечь из иностранных государств.
17:47 10/02/2016  |  Актуальная темаПравительство Армении планирует расторгнуть договор о продаже Спортивно-концертного комплекса