Ավանդի դիմաց փոխհատուցում ստանալու համար ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված լինելու պահանջը հանվել է 02/11/2016   14:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի ներկայացմամբ ՀՀ կառավարության 2016թ. փետրվարի 11-ի հերթական նիստում ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի ապրիլի 23-ի N 460-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» որոշումը:
Ինչպես հայտնում են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, որոշման ընդունմամբ` 2016թ. հունվարի 1-ից հետո ավանդի դիմաց փոխհատուցման տրամադրման համար դիմելիս մինչև 1931 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված անձանց` ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված լինելու և անապահովության «0» միավորից բարձր միավոր ունենալու պահանջը հանվել է:
Ավանդի դիմաց փոխհատուցման տրամադրման գործընթացը համապատասխանեցվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 12-րդ կետի բ)ենթակետին, ըստ որի նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցում ստանալու իրավունքը տրված է մինչև 1931 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված անձանց, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակիցներին, մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող և հակառակորդի կողմից հողատարածքների գնդակոծման դեպքեր ունեցող` ՀՀ սահմանամերձ համայնքներում 2014 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ հաշվառված անձանց:

В Армении сняли требование о регистрации в системе оценки необеспеченности семей для получения компенсации по советским вкладам 02/11/2016   14:58  |  Лента новостей
В Армении отменено предъявляемое к родившимся до 31 декабря 1931 года включительно лицам требование о регистрации в системе оценки необеспеченности семей и наличии у них балла необепеченности выше нуля при обращении за компенсацией по вкладам.
Как сообщил министр труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян, на заседании правительства в четверг было принято решение о внесении изменений и дополнения в соответствующее решение кабмина N 460-Ն от 23 апреля 2014 года.
Процесс выплаты компенсации по вкладам приведен в соответствии с подпунктом “б” пункта 12 статьи 9 закона РА “О государственном бюджете Республики Армения на 2016 год”, согласно которому правом на получение вкладов Сбербанка бывшего СССР, открытых до 10 июня 1993 года, обладают лица, родившиеся до 31 декабря 1931 года включительно, участники боевых действий по защите Республики Армения, а также лица, зарегистрированные по положению на 1 августа 2014 года в приграничных общинах Армении, где имеются неиспользуемые вследствие боевых действий земельные участки и зафиксированы случаи их обстрела со стороны противника.