ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը պահանջել է ավելացնել Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող ֆինանսական օգնության չափը 02/10/2016   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը Վաշինգտոնից պահանջել է ավելացնել Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող ֆինանսական օգնության չափը և նպաստել հայ-ամերիկյան առևտրային կապերի ուժեղացմանը։ Այս մասին տեղեկացնում է asbarez.com-ը՝ նշելով, որ  հանձնախումբը նման պահանջներով հանդես է եկել  ԱՄՆ  նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից 2017 ֆինանսական տարվա բյուջեի նախագիծը ներկայացնելուց հետո։
Օբաման առաջարկել է Հայաստանին որպես տնտեսական օգնություն հատկացնել 22.412.000 դոլար, ինչն անցած տարվա համեմատ 22 տոկոսով ավելի է։ Բյուջեի նոր նախագծով Ադրբեջանին կհատկացվի 10.936.000 դոլար։ Ռազմական ոլորտի տարբեր ծրագրերին աջակցելու համար Հայաստանին ու Ադրբեջանին առաջարկվել է հատկացնել հավասարաչափ գումար` 1.6-ական մլն դոլար։ Նախագահի առաջարկով հավելյալ 1.7 մլն դոլար կհատկացվի Հայաստանին` թմրանյութերի տարածման դեմ պայքարի նպատակով։
ԼՂ-ին տրամադրվելիք ֆինանսական օգնության վերաբերյալ հստակ տվյալ չկա։ Անցած մի քանի տարիներին ԱՄՆ-ը միջինը 1.5 մլն դոլար է հատկացրել ԼՂ-ին: Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը պահանջել է, որ ԼՂ-ին ԱՄՆ կողմից տրամադրվի 5 մլն դոլար։ Բացի դրանից՝ Հայ դատի հանձնախումբը պահանջում է Հայաստանին տրամադրվելիք տնտեսական օգնության չափը հասցնել 40 մլն դոլարի, ինչպես նաև 10 մլն դոլար հատկացնել Սիրիայից փախած և Հայաստանում ապաստան գտած 20 հազար անձանց օգնության համար:
Հայ դատի հանձնախումբն առաջարկում է Վրաստանին տրամադրվելիք ֆինանսական օգնության առնվազն 10 տոկոսը հատկացնել Սամցխե-Ջավախք շրջանում աշխատատեղերի ստեղծմանը։

Американский комитет «Ай Дата» требует от США увеличить размер финансовой помощи Нагорному Карабаху 02/10/2016   15:28  |  Лента новостей
Американский комитет «Ай Дата» (ANCA)потребовал от Вашингтона увеличить размер финансовой помощи Нагорному Карабаху, а также укрепить армяно-американские торговые связи. Об этом сообщает asbarez.com.
Как отмечает СМИ, требования ANCA были выдвинуты после того, как президент Барак Обама представил проект бюджета на 2017 финансовый год.
Обама предложил предоставить Армении экономическую помощь в размере $22 млн. 412 тыс., что на 22% больше суммы, выделенной в прошлом году. Проектом нового бюджета Азербайджану будет выделено $10 млн. 936 тыс.
По различным программам военной помощи предлагается выделить Армении и Азербайджану одинаковую сумму - по $1,6 млн.
Кроме этого, проектом предлагается предоставить Армении дополнительные средства в размере $1,7 млн. для борьбы с незаконным оборотом наркотиков.
Что касается финансовой помощи Нагорному Карабаху, то в документе не указано конкретных данных. Тем не менее, исполнительный директор ANCA Арам Амбарян потребовал, чтобы  США выделили Нагорному Карабаху $5 млн. Кроме того, Комитет Ай Дата требует увеличить размер предоставляемой Армении экономической помощи до $40 млн., а также выделить $10 млн. за помощь 20 000 беженцам из Сирии, нашедшим убежище в Армении.
ANCA предлагает как минимум 10% из предоставляемой Грузии финпомощи выделить на создание рабочих мест в регионе Самцхе – Джавахк.