Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Նիդերլանդների դեսպանին 02/10/2016 12:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումային: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է երկկողմ քաղաքական շփումների ակտիվացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության սերտացումը՝ փաստելով, որ հարաբերությունների ներկա մակարդակը դեռեւս անբավարար է:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ պետություների փոխհարաբերություններում որպես բաց ինստիտուտներ՝ մեծ նշանակություն ունեն երկրների խորհրդարաները, որոնք նպաստում են երկկողմ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ դեսպանի գործունեության շնորհիվ հնարավոր կլինի զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները` դրանք հասցնելով նոր մակարդակի: Այս համատեքստում նա կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային հարթակներում, ինչպես նաեւ քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային բնագավառներում:
Դեսպան Յոհաննես Դաուման, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը Եվրամիության համար հուսալի գործընկեր է եւ հավելել, որ իր գործունեությամբ կնպաստի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առավել զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում Գալուստ Սահակյանն ու Յոհաննես Դաուման անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթին, հետագա համատեղ իրականացվելիք ծրագրերին:

Посол Нидерландов: Армения является надежным партнером для Евросоюза 02/10/2016   14:03  |  Актуальная тема
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в среду принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов Иоханнеса Дауму, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя гостя, спикер НС подчеркнул важность активизации двусторонних политических контактов и упрочения межпарламентского сотрудничества, констатировав неудовлетворительный уровень нынешних отношений.э
Г.Саакян отметил, что во взаимоотношениях государств весомое значение приобретают в качестве открытых институтов парламенты стран, которые содействуют развитию и укреплению двусторонних связей.
Глава армянского парламента выразил надежду, что благодаря деятельности посла удастся развить двусторонние отношения и вывести их на новый уровень. В этом контексте он особо выделил сотрудничество на международных площадках, а также в политической, торгово-экономической и культурной сферах.
Посол Иоханнес Даума, поблагодарив за прием, отметил, что Армения для Евросоюза – надежный партнер, и добавил, что своей деятельностью будет всемерно способствовать развитию сотрудничества РА – ЕС.
В ходе беседы Галуст Саакян и Иоханнес Даума коснулись будущего правового документа Армения – ЕС и реализации дальнейших совместных проектов.