ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն առաջիկայում կնշանակվի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան. «Ժողովուրդ» 02/09/2016 09:06 | Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ իշխանական կուլիսներում լուրեր են շրջաևառվում այն մասին, որ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն առաջիկայում կնշանակվի ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան։
Ներկայումս ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը զբաղեցնում է ԼՂՀ Աժ նախկին նախագահ Օլեգ Եսայանը։
«Ժողովուրդ»-ը ԱԳՆ-ից փորձել է պարզել, թե որքանով են իրականությանը համապատասխանում Շավարշ Քոչարյանի՝ դեսպան նշանակվելու մասին լուրերը։
Ի պատասխան՝ ԱԳՆ-ից հայտնել են. «Դիվանագիտական պրակտիկայում ընդունված չէ բարձրաձայնել դեսպանների փոփոխության, այդ լուրերի իսկության, դեսպանի պաշտոնի հավանական թեկնածուների վերաբերյալ՝ մինչև հավատարմագրող երկրի ղեկավարի հրամանագրի հրապարակումը։ Դա կոռեկտ չէ ո՛չ ընդունող երկրի, ո՛չ էլ հավատարմագրող երկրի նկատմամբ։ ՈրևԷ երկրում դեսպանի նշանակումը ենթադրում է որոշակի ընթացակարգ»։
«Այսինքն՝ ԱԳՆ-ն տարածված լուրերը չի հերքում, քանի որ «կոռեկտության խնդիր» կարող է առաջանալ միայն, երբ տվյալ անձի նշանակումն իսկապես ընթացքում է»,- գրում է թերթը։

“Жоховурд”: Шаварш Кочарян может быть назначен послом Армении в России 02/09/2016 10:12 | Пресса
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян может быть назначен послом Армении в России, пишет газета “Жоховурд” со ссылкой на свои неназванные источники.
В настоящее время этот пост занимает бывший председатель Национального Собрания НКР Олег Есаян.
Издание попыталось уточнить достоверность муссируемых сведений у Министерства иностранных дел Армении.
В мировой практике не принято комментировать разные слухи или достоверность той или иной информации до оглашения указа главы аккредитующей страны. "Это некорректно как в отношении принимающей страны, так и аккредитующей. Назначение лица послом в какой-либо из стран предполагает определенную процедуру", - отмечается в ответе МИД.
“То есть, МИД не опровергает муссируемые сведения, поскольку проблема "корректности” возникает тогда, когда вопрос назначения, действительно, в процессе”, - пишет газета.