Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպանը պահանջում է կայացնել արդարացման որոշում 02/08/2016 20:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպան, փաստաբան Վարդան Զուռնաչյանն այսօր դիմել է Վճռաբեկ դատարան՝ պահանջելով բեկանել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը՝ Մ.Մարտիրոսյանի մասով, և կայացնել արդարացման որոշում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Վարդան Զուռնաչյանը:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ, մեղադրող կողմի բողոքի հիման վրա մասնակիորեն բեկանվել ու փոփոխվել է Միսակ Մարտիրոսյանի մասով առաջին ատյանի դատարանի կայացրած դատավճիռը: Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով կաշառք ստանալը, ներառված 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանքը՝ կաշառք ստանալը, և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով՝ կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում, և դատապարտվել 7 տարվա ազատազրկման:
Մ.Մարտիրոսյանը առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով ճանաչվել է անմեղ` մեղսագրվող արարքին նրա մասնակցությունն ապացուցված չլինելու պատճառաբանությամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ կաշառք ստանալը, ճանաչվել է անմեղ` հանցագործության դեպքի բացակայության պատճառաբանությամբ, իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով մեղավոր է ճանաչվել ու դատապարտվել ազատազրկման 6 տարի ժամկետով:

Адвокат экс-главы Судебного департамента Армении требует вынести своему подзащитному оправдательный вердикт 02/09/2016 09:57 | Актуальная тема
Адвокат бывшего руководителя Судебного департамента Армении Мисака Мартиросяна – Вардан Зураначян в понедельник обратился в Кассационный суд. Как сообщил Зурначян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, он требует отменить решение Апелляционного суда в части, касающейся Мартиросяна.
Напомним, Апелляционный суд Армении постановил частично отменить и изменить приговор, вынесенный судом первой инстанции в отношении Мисака Мартиросяна.
Экс-глава Судебного департамента был признан виновным по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311(Получение взятки, совершенное группой лиц по предварительному сговору в крупных размерах)УК Армении, включая обвинение по части 1 статьи 311(Получение взятки) и по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 179(Присвоение или растрата, совершенные организованной группой в особо крупных размерах)УК РА и приговорен к 7 годам лишения свободы.
Приговором суда первой инстанции М. Мартиросян был признан невиновным в предъявленном ему обвинении по двум статьям Уголовного кодекса РА: пп. 1 и 2 части 3 ст. 179 Уголовного кодекса РА за недоказанностью его причастности к инкриминируемому ему преступлению и части 1 статьи 311 УК РА– ввиду отсутствия события преступления.
При этом нижестоящая инстанция признала Мисака Мартиросяна виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктами 2 и 3 части 3 статьи 311(Получение взятки, совершенное группой лиц по предварительному сговору в крупных размерах) и приговорила к 6 годам заключения.