ՌԴ Պետական դումայի պատգամավորներն առաջարկում են չեղյալ համարել Թուրքիայի հետ 1921թվականին կնքված բարեկամության մասին պայմանագիրը 02/08/2016   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Պետական դումայի պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինը և Սերգեյ Օբուխովը (ՌԴ Կոմկուսի խմբակցություն) նամակով դիմել են երկրի ղեկավարությանը և ԱԳՆ-ին՝ առաջարկելով  չեղյալ հայտարարել Խորհրդային Ռուսաստանի և Թուրքիայի կառավարությունների միջև 1921թ.-ի մարտի 16-ին կնքված՝  Բարեկամության և եղբայրության մասին մոսկովյան պայմանագիրը:
Այս մասին գրում է «Իզվեստիա» ռուսական պարբերականը, ում տրամադրության տակ է հայտնվել նամակի տեքստը:
Ըստ սկզբնաղբյուրի՝ պատգամավորները մատնացույց են անում Ռուսաստանի հանդեպ Թուրքիայի ագրեսիվ կեցվածքի հետևողական քաղաքականությանը:
Գործընկերների նախաձեռնությունը պաշտպանում են նաև «Արդար Ռուսաստան» խմբակցությունում: Ըստ Պետդումայի պատգամավոր Օլեգ Պախոլկովի՝ Մոսկվայի պայմանագիրն ստորագրվել է ի վնաս Ռուսաստանի հետաքրքրությունների:
«Թուրքերը պայմանագրում շատ ծանր պայմաններ են առաջ քաշել, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ստեղծման մասին կետը: Թուրքերին, սակայն, պետք է դաստիարակել, լուսնի ներքո այս աշխարհում ամեն ինչ չէ, որ հավերժ է»,-մասնավորապես ասել է Պախոլկովը՝ հավելելով, որ ռուս-թուրքական պայմանագրի չեղարկման հարցում իրենց կսատարի նաև Հայաստանը:
Նախաձեռնության համահեղինակ Օբուխովն էլ նշել է, թե «անդրկովկասյան երեք հանրապետություններից երկուսը՝ Վրաստանն ու Հայաստանը, չեն ընդունում պայմանագրի պայմանները՝ դրանք համարելով անարդար»:
Ըստ կոմունիստ պատգամավորի՝ հաշվի առնելով այն, որ 1921 թ.-ին բոլշևիկների իշխանությունը բառացիորեն մազից էր կախված, այդ պայմաններում «Խորհրդային Ռուսաստանը չէր կարող ուժի դիրքից հանդես գալ և Թուրքիային ավելի ձեռնտու պայմաններ թելադրել»:
13:15 06/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի մամուլի քարտուղարը հայտարարել է՝ Պուտինն արհամարհում է իր շեֆի զանգերը
15:44 04/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը` ռուսական դիտորդական թռիչքի չկայանալու վերաբերյալ
12:46 04/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան չի թույլատրել ռուսական ինքնաթիռին դիտորդական թռիչք կատարել
16:47 01/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը սպառնացել է Ռուսաստանին
12:54 01/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՔըլըչդարօղլու. «Նա, ով չի հարգում մեր օդային սահմանը, պետք է ստանա անհրաժեշտ պատասխանը»

Депутаты Госдумы РФ предлагают расторгнуть договор о дружбе с Турцией от 1921 года 02/08/2016   13:51  |  Лента новостей
Депутаты Госдумы Валерий Рашкин и Сергей Обухов (фракция КПРФ) направили руководству страны и в МИД письмо с предложением денонсировать Московский договор о дружбе и братстве, подписанный 16 марта 1921 года правительством РСФСР и правительством Великого народного собрания Турции. Об этом пишут "Известия", в распоряжении которых есть текст письма.
Депутаты указывают на последовательную линию агрессивного поведения Турции в отношении России.
- Полагаем, что сейчас, в условиях нарастания турецкой агрессии, нам следует юридически проработать возможность пересмотра всех невыгодных для нашей страны и ее союзников российско-турецких соглашений. Анкара должна понимать, чем может обернуться для нее эскалация конфликта. Только это может ее отрезвить и удержать от новых провокаций, — заявил «Известиям» Обухов.
Инициативу своих коллег поддерживают и в «Справедливой России». По словам депутата ГД Олега Пахолкова, Московский договор был подписан в ущерб интересам России.
Обухов отметил, что "две из трех закавказских республик - Грузия и Армения - не признают условия договора, считая его несправедливым". "Надо понимать, что в 1921 году власть большевиков еще буквально висела на волоске: продолжалась иностранная интервенция, Гражданская война. В тех условиях Советская Россия не могла выступить с позиции силы и навязать Турции более выгодные условия договора", - сказал коммунист.
Согласно договору, как отмечает  издание, "бывшая Карсская область и южная часть бывшей Батумской области (были в составе Российской империи с 1878 года), а также бывший Сурмалинский уезд Эриванской губернии (входил в состав Российской империи с 1828 года) с горой Арарат отходили к Турции".
Республика Армения не признает Карсский договор, заключенный во исполнение Московского договора, а Верховный Совет Грузинской Республики денонсировал его в 2005 году.
11:45 06/02/2016  |  Международные новостиПресс-секретарь Эрдогана заявил, что Путин игнорирует звонки его шефа
12:15 05/02/2016  |  Международные новостиТурция отказалась соблюдать соглашение о безопасности полетов над Сирией
09:21 05/02/2016  |  Международные новостиДавутоглу обвинил Россию в “преступных действиях” в Сирии
10:53 04/02/2016  |  Международные новостиЛавров: Москва не забудет Турции пособничества террористам
10:04 04/02/2016  |  Международные новостиРоссийский военный советник в Сирии мог погибнуть в результате артобстрела с территории Турции - СМИ
15:16 02/02/2016  |  Международные новостиВ Ростовской области РФ уничтожили восемь тонн турецких томатов
15:54 01/02/2016  |  Международные новостиПутину доложили о желании Эрдогана встретиться с ним
15:32 01/02/2016  |  Международные новостиОперация России в Сирии стала самым страшным кошмаром Эрдогана – СМИ
14:12 01/02/2016  |  Международные новостиРоссийские автоперевозчики с 1 февраля не смогут ездить через Турцию
13:03 01/02/2016  |  Международные новостиРоссийские инспекторы совершат наблюдательный полет над Турцией