Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է՝ պաշտպանության բանակի կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում 02/06/2016   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չնայած միջազգային հանրության կողմից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում տեղ գտնող նախահարձակ գործողությունների կանխարգելմանն ուղղված մեխանիզմների ներդրման շուրջ տարբեր մակարդակներով արվող առաջարկություններին և դրանց իրականացման ուղղությամբ հայկական կողմի դրսևորած հետևողական ջանքերին՝ այդուհանդերձ, պաշտոնական Բաքուն շարունակում է ինչպես բանակցությունների սեղանի շուրջ, այնպես էլ՝ առաջնագծում արհեստականորեն պահպանել լարվածությունը:
ԼՂՀ ՊՆ Մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ՝ փետրվարի 5-ի լույս 6-ի գիշերը ադրբեջանական զինուժի առաջապահ  ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառել են նաև 60 և 82 մմ-ոց ականանետեր /շուրջ 35 արկ/ և TR-107 տիպի հրթիռահրետանային կայանքներ /4 արկ/:
Պաշտպանության բանակի կողմից ձեռնարկված գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հայկական ստորաբաժանումները շարունակում են լիարժեք տիրապետել օպերատիվ իրադրությանը և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:

Баку продолжает искусственно поддерживать напряженность в зоне карабахского конфликта – Минобороны НКР 02/06/2016   12:02  |  Лента новостей
Официальный Баку продолжает искусственно поддерживать напряженность в зоне карабахского конфликта, говорится в заявлении министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
“Несмотря на озвучиваемые на разных уровнях международным сообществом предложения о внедрении механизмов для предупреждения агрессивных действий на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, и последовательные усилия армянской стороны по их реализации, официальный Баку, тем не менее, продолжает искусственно поддерживать напряженность как за столом переговоров, так и на передовой”, – отмечается в сообщении.
Как сообщает оборонное ведомство, передовые подразделения ВС Азербайджана 5 февраля и в ночь на 6 февраля на различных участках линии соприкосновения С Нагорным Карабахом, помимо стрелкового оружия различного калибра, применили также 60-и и 82-миллиметровые минометы (порядка 35 снарядов), РСЗО TR-107 (4 снаряда, сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
После предпринятых Армией обороны НКР действий активность противника была подавлена.
"По всему периметру передовой линии армянские подразделения продолжают полностью владеть оперативной обстановкой и уверенно выполнять поставленные перед собой боевые задачи”, - говорится в сообщении.