Արագածավանում կատարված սպանությունից հետո սպանվածների հարազատները գյուղում վրեժ են լուծում 02/06/2016 13:44 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2016թ.-ի փետրվարի լույս 4-ի գիշերը Արագածոտնի մարզի Արագածավան գյուղի Րաֆֆու փողոցում ինչ-որ մեկը ջարդել էր Տիգրան Դավթյանին պատկանող հացի արտադրամասի դռան և պատուհանների ապակիները, վնասել «ֆորդ» ավտոմեքենայի ապակիները, հրկիզել «Վազ 2121», «Վազ 2102», «Զիլ» ավտոմեքենաները, ինչպես նաև՝ Նալբանդյան փողոցում կայանցված 2 «Զիլ» մակնիշի ավտոմեքենաները: Նույն գիշերը հրկիզել էին նաև գյուղի արևելյան մասում գտնվող, Արմեն Ղազարյանին պատկանող խոտի հակերը:
Դեպքի առթիվ, ինչպես հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեից, Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Նախաքննական մարմինն այս արարքներում կասկածել էր Աշոտ Խամոյանին, ով Փետրվարի 3-ին սպանված Արտյոմ Խամոյանի եղբայրն է: Նա չի հերքել իր արարքը, անգամ ներկայացրել է նավթի չօգտագործած մասը:
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 3-ին, ժամը 23:45-ին, «Թալին» Բ/Կ-ից հաղորդում էր ստացվել, որ շտապ օգնության ավտոմեքենայով իրենց մոտ է բերվել 2 անձի դիակ՝ հրազենային վնասվածքով։ Պարզվել է, որ մահացածները հանդիսանում են Արագածավան գյուղի բնակիչներ՝ Արտյոմ Խամոյանը և Վարդգես Գալստյանը։
Պարզվել էր, որ գյուղում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որի ժամանակ մի 35-ամյա տղամարդ կրակել է` սպանելով Արտյոմ Խամոյանին ու Վարդգես Գալստյանին և վիրավորել Արման Խամոյանին:
Այնուհետև գյուղում կատարված հրկիզումները, փաստորեն, այս սպանության հետևանքով, սպանվածների հարազատների վրեժն է մյուս կողմի նկատմամբ:
2 սպանվածների մերձավորներն էլ փորձել են հրկիզել մյուս կողմի գույքը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Արագածավան գյուղի բնակիչներ Արտյոմ Խամոյանի և Վարդգես Գալստյանի սպանության մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, մեկ կասկածյալ ձերբակալվել է։
Մեր տեղեկություններով՝ մի քանի կասկածյալներ էլ այժմ փախուստի մեջ են:
Մեզ նաև հայտնի դարձավ, որ հրկիզումներ կատարողը եղել է սպանվածի եղբայրը: Գյուղում ասում են, որ երկու ընտանիքների թշնամությունը 7-8 տարվա վաղեմությամբ պատմություն է:

Родственники убитых в армянском селе Арагацаван мужчин пытались отомстить за смерть своих близких 02/06/2016   15:36  |  Актуальная тема
В ночь на 4-е февраля кто-то перебил стекла в принадлежащей Тиграну Давтяну хлебопекарне, повредил стекла автомобиля марки “Форд”, поджег “ВАЗ 2121”, “ВАЗ 2102” и грузовик “Зил”, а также еще два “Зила”, припаркованные на улице Налбандяна. В тот же день подожгли также тюки с травой, которые принадлежали Армену Казаряну.
Как сообщают в Следственном комитете Армении, по данному факту следственным управлением СК по Арагацотнской области возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 185(Умышленные уничтожение или повреждение имущества,  совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом и причинившие ущерб в крупных размерах) Уголовного кодекса РА.
Следствие заподозрило в совершении указанного деяния Ашота Хамояна – брата убитого 3 февраля Артема Хамояна. Он не стал открещиваться от содеянного, даже показал оставшееся неиспользованным топливо.
Напомним. 3 февраля в 23:45 из медцентра “Талин” поступил сигнал о том, что к ним на карете “Скорой помощи” доставлены тела двоих человек с огнестрельными ранениями.
Выяснилось, что погибшие - жители села Арагацаван Артем Хамоян и Вардгес Галстян.
Было установлено, что в селе произошла ссора, во время которой 35-летний житель того же села открыл стрельбу, убив Артема Хамояна и Вардгеса Галстяна и ранив Армана Хамояна.
Затем в селе произошли поджоги, которые, фактически, стали местью родственников обоих убитых, которые пытались поджечь имущество своих врагов.
Как сообщили в Следственном комитете, в результате предпринятых следственных действий установлены ряд обстоятельств убийства Артема Хамояна и Вардгеса Галстяна, мотив преступления, один подозреваемый задержан.
По информации “ФактИнфо”, еще несколько подозреваемых находятся в бегах.
Агентству также стало известно, что поджоги совершил брат убитого. В селе поговаривают, что семьи враждуют между собой уже 7-8 лет.