Մարզպետարանների որոշ պաշտոնյաներ կազատվեն աշխատանքից. Հովիկ Աբրահամյանը որոշել է նրանց պատժել 02/04/2016 12:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության այսօրվա նիստում հանձնարարեց պատժել մարզպետարանների որոշ անբարեխիղճ պաշտոնյաներին:
Նա հայտնեց, որ փետրվարի 2-ին կառավարությունում անցկացված խորհրդակցության ընթացքում իրեն էին ներկայացվել Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերի Սոցիալական ծառայությունների տարածքային գործակալություններում Վերահսկիչ պալատի կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքները:
«Խորհրդակցության ընթացքում մանրամասն լսել ենք բոլոր կողմերին, ինձ համար անընդունելի են այն արդարացումները, որ հնչում էին խորհրդակցության ժամանակ, որոնց մեծ մասն անհիմն են: Հանձնարարում եմ Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանին՝ մարզպետների հետ քննարկել այդ հարցերը, և ես համոզված եմ, որ կան դեպքեր, որտեղ պետք է այդ պաշտոնյաներին ազատել զբաղեցրած պաշտոններից»,- հայտարարեց վարչապետը` հանձնարարելով հանրությանը տեղեկացնել այդ մասին:
Եվ, այդուհանդերձ, Հովիկ Աբրահամյանը նաև հայտարարեց, որ իր համար ընդունելի է Վերահսկիչ պալատի առաջարկը`բոլոր սոցիալական ծառայություններում ստուգումներ իրականացնելու վերաբերյալ: «Դա այն ոլորտն է, որտեղ անաչառությունը պետք է անպայման ապահովվի, ինչպես նաև՝ մնացած բոլոր ոլորտներում»,- ասաց նա:
Նշենք, որ ՎՊ-ն Կոտայքում գրանցված 9 հազար 912 նպաստառու ընտանիքների գործերից ուսումնասիրել էր 6 հազար 753-ը և հայտնաբերել 27 մլն 200 հազար դրամի 230 խախտում, իսկ Արագածոտնում ուսումնասիրված 5 հազար 492 գործերում հայտնաբերվել է 341 խախտում` 78 մլն 500 հազար դրամի չափով:

Премьер Армении поручил наказать недобросовестных чиновников областных администраций 02/04/2016 13:38 | Лента новостей
Премьер-министр Армении на заседании правительства в четверг поручил наказать недобросовестных чиновников областных администраций.
Он заявил, что в ходе совещания в правительстве 2 февраля ему представили результаты исследований, проведенных Контрольной палатой в территориальных агентствах социальных служб Котайской области.
“Мы выслушали все стороны. Для меня неприемлемы оправдания, большая часть из которых лишена всяких оснований”, - заявил Овик Абраамян, поручив министру территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армену Ерицяну обсудить с губернаторами эти вопросы.
Глава правительства уверен, что есть случаи, которые требуют освобождения этих чиновников от занимаемых должностей. Абраамян поручил известить об этом общественность.
Он также назвал приемлемым предложение Контрольной палаты о проведении проверок во всех социальных службах. “Это та область, где должна быть обеспечена беспристрастность, как и, впрочем, во всех остальных сферах”, - сказал премьер.
Отметим, что КП по итогам изучения 6 тыс 753 из 9 тыс. 912 получающих пособие семей в Котайке выявила 230 нарушений на 27 млн 200 тыс драмов, а в Арагацотне – 341 нарушение на сумму 78 млн 500 тыс драмов по итогам изучения 5 тыс. 492 дел.