Կառավարությունը «Հրազդան Ցեմենտ»-ն ազատեց տույժերից 02/04/2016 12:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօր կայացրած որոշմամբ «Հրազդան Ցեմենտ» ընկերությանն ազատեց 510 մլն դրամի տույժերից:
Ինչպես ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, գործարանի պարտքը շուրջ 1 մլրդ դրամ է, հաշիվներն արգելափակված են, գույքը գրավադրված է «ՎՏԲ Հայաստան» բանկում:
«Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կընձեռի ընկերության գույքի և հաշվի վրայից հանել արգելանքը և «ՎՏԲ Հայաստան Բանկ» ՓԲ ընկերության կողմից հավանության արժանացած ծրագրի բարեհաջող իրականացման արդյունքում` մարել ընկերության պարտքերը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր` ապահովելով հարկերի վճարման շարունակականությունը»,- ներկայացնելով որոշման անհրաժեշտությունը` ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի տարիներին Հայաստանում շինարարության տեմպերի կտրուկ անկման հետևանքով ընկերությունն աշխատել է ընդհատումներով, ինչը բացասական ազդեցություն է ունեցել, և ընկերությունը պարտքեր է կուտակել:
Գործարանի ներկայացրած նոր բիզնես-ծրագրով, որն արժանացել է «ՎՏԲ Հայաստան» բանկի հավանությանը, նախատեսվում է 2016 թ.-ի ընթացքում մինչև 200 հազ.տ. ցեմենտ արտադրել և լրացուցիչ աշխատատեղեր ստեղծել: Արդյունքում՝ ընկերությունը խոստացել է պետբյուջե վճարել ավելի քան 700 մլն դրամի հարկ:

Правительство Армении освободило компанию “Раздан Цемент” от уплаты крупного штрафа 02/04/2016 14:05 | Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение освободить компанию “Раздан Цемент” от уплаты штрафа в 510 млн. драмов.
Как сообщил министр экономики Армении Карен Чшмаритян, долг завода составлял примерно 1 млрд драмов, счета оказались под запретом, имущество было заложено в банке “ВТБ Армения”.
“Принятие законопроекта позволит снять арест с имущества и счетов компании и в случае успешной реализации одобренной ЗАО “Банк ВТБ (Армения) программы погасить задолженность предприятия, создать новые рабочие места, обеспечив непрерывность выплаты налогов”, - сказал министр, представляя необходимость принятия такого решения.
По его словам, вследствие резкого падения темпов строительства в Армении в годы мирового финансово-экономического кризиса компания работала с перерывами и накопила долги.
Согласно представленному предприятием новому бизнес-проекту, который удостоился одобрения ЗАО “Банк ВТБ (Армения), в течение 2016 года планируется производить до 200 тонн цемента и создать дополнительные рабочие места. В результате компания обещала уплатить в бюджет налоги на сумму более 700 млн. драмов.