Փաստաբանները կկարողանան մտնել ՔԿՀ նաև հանգստյան օրերին ու առանց քննիչի 02/04/2016   14:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսուհետ փաստաբանները կալանավորված անձանց կկարողանան այցելել նաև ոչ աշխատանքային օրերին: Նման որոշում այսօր կայացած նիստում կայացրեց կառավարությունը` Արդարադատության նախարարի առաջարկով:
Բացի այդ, ձերբակալված և կալանավորված անձինք կկարողանան տեսակցել ոչ միայն իրենց պաշտպանի, այլև՝ պաշտպանությունը ստանձնելու նպատակով տեսակցության եկած փաստաբանի հետ:
Այս որոշումից բացի կառավարությունն այսօր երկու այլ որոշումներ էլ կայացրեց, որոնք ուղղված են պարզեցնելու կալանավորվածների և փաստաբանների շփման գործընթացը:
Այսպես` եթե նախկինում պաշտպանը կամ պաշտպանությունը ստանձնելու նպատակով տեսակցության եկած փաստաբանը չէին կարող մուտք գործել քրեակատարողական հիմնարկ առանց քննիչի, ապա այսուհետ բավական կլինի միայն քննիչի կողմից  քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմին ուղղված հավաստագրի առկայությունը:
Նոր որոշումներով՝ այսուհետ կալանավորված անձը կկարողանա տեսակցել նաև քրեական վարույթին չներգրաված փաստաբանի հետ` սեփական միջնորդության հիման վրա, եթե դա կապված է, ասենք, քաղաքացիական, վարչական, աշխատնքային կամ ցանկացած այլ ոլորտում իրավաբանական օգնություն ստանալու հետ:
Ինչպես այսօր որոշումների նախագծերը ներկայացնելիս ասաց Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, այս որոշումներով կլուծվեն այն խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են քրեական վարույթի բնականոն ընթացքին ու սահմանափակում ազատությունից զրկված անձի սահմանադրական իրավունքը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անցյալ տարի իր մտահոգություններն էր հայտնել այս հարցի շուրջ: Նա քրեական գործով որպես պաշտպան ներգրավված փաստաբանից դիմում է ստացել այն մասին, որ ոչ աշխատանքային օր լինելու պատճառով իրեն քրեակատարողական հիմնարկում թույլ չեն տվել տեսակցել իր պաշտպանյալի հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն էլ այդ մասին տեղեկացրել է արդարադատության նախարարին: Արդյունքում՝ պարզվել է, որ ՀՀ ՔԿՀ-ներում դա համընդհանուր պրակտիկա է, քանի որ այդ արգելքը դրված է հենց ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
Այս հարցը նախատեսվում էր լուծել ՀՀ քրեակատարողական նոր օրենսգրքով: Բայց կառավարությունում, փաստորեն, որոշել են մինչ դրա ընդունումը խնդիրը լուծել տարիներ առաջ ընդունված որոշումները փոփոխելով:
Բացի այդ, կառավարությունն ընդունել ու Աժ է ներկայացրել նաև «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով ևս լուծումներ են տրված վերոհիշյալ խնդիրներին:

Адвокаты в Армении отныне смогут посещать заключенных также в выходные дни и без сопровождения следователя 02/04/2016 15:01 | Актуальная тема
Адвокаты отныне смогут посещать заключенных и в выходные дни. Соответствующее решение в четверг приняло правительство Армении по предложению министра юстиции.
Кроме того, задержанные и арестованные смогут видеться не только со своими адвокатами, но и юристом, посетивших их с тем, чтобы взять на себя их защиту.
Помимо этого правительство приняло и другие решения, направленные на упрощение процесса общения адвоката с заключенным.
Если ранее адвокат или адвокат, пришедший к заключенному для того, чтобы взять на себя его защиту, не могли войти в пенитенциарное учреждение без следователя, то впредь достаточно лишь наличия удостоверения, направленного следователем в администрацию уголовно-исполнительного учреждения.
Согласно новому решению, отныне заключенный сможет видеться с адвокатом, не привлеченным к участию в уголовном производстве, на основе собственного ходатайства, если это связано с получением юридической помощи в политической, административной, трудовой или другой сферах.
Как отметила глава Минюста Армении, эти постановления решат проблемы, которые препятствуют естественному ходу уголовного производства и ограничивают конституционное право лица, лишенного свободы.
Напомним, омбудсмен Армении в прошлом году выразил обеспокоенность по поводу данного вопроса. Он получил заявление от адвоката, который сообщал, что ему было отказано в свидании со своим подзащитным в УИУ в нерабочие дни.
Омбудсмен, в свою очередь, поставил об этом в известность министра юстиции. В итоге выяснилось, что запрет был введен решением правительства Армении.