Հայկական կողմը բողոք չունի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործը քննած հունգարական դատարանից. երկիրը խախտել է դատապարտյալների փոխանցման մասին կոնվենցիան 02/03/2016 17:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Բուդապեշտում ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության գործը քննած Հունգարիայի դատական ատյաններից հայկական կողմը գոհ է և այս առումով որևէ բողոք չունի՝ դատավճիռը լրիվ ուժի մեջ է մտել և հայկական կողմին բավարարել է՝ և՛ բովանդակության, և՛ պատժի առումով:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործի քննությանը մասնակցած փաստաբան Նազելի Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ՄԻԵԴ ներկայացված դիմումի հիմնավորումներին:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի ոճրագործը Հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ միայն երեսուն տարի անց ներում ստանալու իրավունքով:
«Մեր բողոքը վերաբերվում է դատապարտյալների փոխանցման մասին կոնվենցիայի խախտմանը, որը թույլ է տվել Հունգարիայի կառավարությունը: Այսինքն՝ մենք գտնում ենք, որ Սաֆարովին Բաքու են հանձնել մի շարք նորմերի խախտմամբ»:
Ն.Վարդանյանն ընդգծեց, որ հումանիտար բնույթ կրող կոնվենցիան սոսկ նախատեսում է որոշակի պայմաններ ստեղծել դատապարտյալի համար, որպեսզի նա իր միջավայրում կրի պատիժը, այլ ոչ թե ազատվի պատժից:

Власти Венгрии, выдав Рамиля Сафарова Баку, нарушили Конвенцию о передаче осужденных - адвокат о жалобе армянской стороны в ЕСПЧ 02/03/2016 17:53 | Лента новостей
Армянская сторона довольна работой судебных инстанций Венгрии, расследовавших дело о зверском убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште, и в этом плане не имеет жалоб.Приговор вступил в силу, армянская сторона была удовлетворена его содержанием и назначенным наказанием. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявила адвокат Назели Варданян, принимавшая участие в расследовании дела.
“Наша жалоба касается нарушения Конвенции о передаче осужденных, которое допустило правительство Венгрии. То есть, мы считаем, что Сафаров был выдан Баку в нарушение целого ряда норм”, - отметила Назели Варданян, комментируя основания для подачи заявления в Европейский суд по правам человека.
Адвокат подчеркнула, что Конвенция, носящая гуманитарный характер, лишь предусматривает создание осужденному определенных условий для отбывания наказания в своей среде, а не его освобождения.