ՀՀ 4-րդ օմբուդսմենի հավանական թեկնածուները հայտնի կդառնան մինչև փետրվարի 10-ը 02/03/2016 12:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԺ Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի անդամները Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ իրենց թեկնածուների անունները հանձնաժողովի նախագահին պետք է ներկայացնեն մինչև փետրվարի 9-ը ներառյալ:
Այս մասին այսօր ԱԺ նիստի մեկնարկին հանձնաժողովի անդամներին հիշեցրեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հիշեցնենք, ԱԺ նոր որոշմամբ և ՀՀ նոր Սահմանադրության համաձայն, ՄԻՊ-ի թեկնածուներին ներկայացնելու իրավունքը վերապահվել է ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովին` նախկին Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փոխարեն:
Ներկայացված թեկնածուներից հանձնաժողովի անդամների քվեարկությամբ ընտրված թեկնածուն կամ թեկնածուները կներկայացվեն արդեն ԱԺ հաստատմանը:
ՀՀ մարդու իրավունքների 4-րդ պաշտպան կդառնա խորհրդարանի ձայների 3/5-ը ստացած թեկնածուն: Նոր պաշտպանի ընտրության համար սահմանված է 1-ամսյա ժամկետ: Կարեն Անդրեասյանի հրաժարականն ԱԺ-ն ընդունել է փետրվարի 1-ին:

Имена вероятных кандидатов на пост Омбудсмена Армении станут известны до 10 февраля 02/03/2016 12:41 | Актуальная тема
Члены Комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам должны представить председателю Комиссии имена своих кандидатов на пост Омбудсмена до 9 февраля включительно.
Об этом напомнил спикер Национального Собрания Армении Галуст Саакян на заседании парламента в среду.
Напомним, решением НС и в соответствии с новой Конституцией, кандидата в Омбудсмены Армении будет выдвигать парламентская комиссия по государственно-правовым вопросам. Раньше этим правом была наделена Комиссия по правам человека.
Четвертым 0омбудсменом Армении станет кандидат, получивший 3/5 голосов депутатов парламента. На избрание нового Защитника прав человека отведен месяц. Отставку Карена Андреасяна с поста Омбудсмена парламент принял 1 февраля.