Դսեղում կրակոցների գործով կասկածյալ կա. նա ձերբակալվել է և ցուցմունք տվել 02/03/2016   16:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են Դսեղ գյուղի բնակիչ Ա.Խաչատրյանին հրազենային վնասվածք պատճառելու մի շարք հանգամանքներ, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։ Կասկածյալը ձերբակալվել է և հարցաքննվել։
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ 2016 թվականի փետրվարի 1-ին՝ ժամը 21:15-ին, Դսեղի առողջության կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ իրենց մոտ ձախ սրունքի հրազենային վնասվածքով բուժօգնություն է ստացել Լոռու մարզի Դսեղ գյուղի բնակիչ Ա.Խաչատրյանը, ով հետո տեղափոխվել է «Վանաձորի բժշկական կենտրոն», այնուհետև՝ Երևան քաղաքի թիվ 1 Հերացու անվան համալսարանական հիվանդանոցային համալիր:
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի փետրվարի 2-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի (դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի կերպով հրազեն  ձեռք բերել, պահելը) հատկանիշներով:
Նախնական տվյալներով՝ 42-ամյա Ա.Խաչատրյանը հրազենային վնասվածքն ստացել է «Դսեղի առողջության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մոտակայքում: Կատարվել է տեղանքի զննություն, որի ժամանակ ՊՈԱԿ-ից շուրջ 100 մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել են փորձանմուշներ։
Քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով  ոստիկանության աշխատակիցների կողմից բերման է ենթարկվել։ Կասկածյալը ձերբակալվել է և հարցաքննվել։ Կասկածյալը հայտարարել է, որ իրեն պատկանող որսորդական հրացանով անզգուշաբար կրակելու հետևանքով է Ա.Խաչատրյանին պատճառել վնասվածք:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով կասկածյալից վերցվել են փորձանմուշներ և նշանակվել փորձաքննություն։

В деле о стрельбе в армянском селе Дсех появился подозреваемый 02/03/2016 18:14 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о задержании подозреваемого по делу о стрельбе в селе Дсех Лорийской области.
Ранее ведомство сообщило, что 1 февраля с..г в 21:15 из Центра здоровья Дсеха пришло сообщение о том, что поступившему к ним с огнестрельным ранением левой голени жителю села Дсех Лорийской области А. Хачатряну была оказана медпомощь, после чего он был доставлен в “Ванадзорский медицинский центр”, а затем - в Ереван, в Университетскую клиническую больницу №1 имени Гераци.
2 февраля 2016 года по данному факту туманянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 112((Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
По предварительным данным, 42-летний А. Хачатрян получил огнестрельное ранение близ ГНКО “Центр здоровья Дсеха”. Произведен осмотр местности, в ходе которого на расстоянии примерно 100 метров от ГНКО были обнаружены следы, похожие на кровь, взяты образцы.
Как отмечается в сообщении СК, в результате предпринятых по уголовному делу следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлена личность предполагаемого преступника, который был подвергнут приводу сотрудниками Полиции. Подозреваемый задержан и допрошен. Подозреваемый заявил, что огнестрельное ранение А. Хачатряну нанес вследствие произведенного по неосторожности выстрела из принадлежащего ему охотничьего ружья.
“Предварительное расследование продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение объективного, всестороннего и полного исследования всех обстоятельств произошедшего. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, у подозреваемого взяты образцы, назначена экспертиза”, - говорится в сообщении.