Սերժ Սարգսյանը և Թինաթին Խիդաշելին քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր 02/01/2016 19:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը, պաշտպանության բնագավառում հայ-վրացական փոխգործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ Նախագահը և Վրաստանի պաշտպանության նախարարը երկուստեք կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք, նրանց համոզմամբ, նոր լիցք են հաղորդում միջպետական հարաբերություններին, հստակեցնում առաջիկա համագործակցության հեռանկարը, նպաստում նաև օրակարգային ընթացիկ հարցերին գործնական և արագ լուծումներ գտնելուն:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է հայ-վրացական ավանդական գործընկերային հարաբերությունների, ինչպես նաև հավասարակշռված մոտեցումների կարևորությունը տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության պահպանման տեսանկյունից:
Նախարար Թինաթին Խիդաշելին նշել է, որ Վրաստանում մեծապես գնահատում են հազարամյակների պատմություն ունեցող հայ և վրացի ժողովուրդների բարիդրացիական հարաբերությունները և ընդգծել, որ տարածաշրջանում նման հին պատմություն ունեցող բարեկամ ժողովուրդներին ոչինչ չի կարող բաժանել այն ճանապարհից, որը նրանք սկսել են հազարամյակներ առաջ ու միասին շարունակելու են նույնքան երկար տարիներ:
Հանդիպմանը Հայաստանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարները ՀՀ Նախագահին ներկայացրել են նախարար Թինաթին Խիդաշելիի այցի շրջանակներում հայ-վրացական ռազմական համագործակցության ուղղությամբ միջգերատեսչական քննարկումների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:

Президент Армении обсудил с главой Минобороны Грузии вопросы двустороннего сотрудничества и региональной безопасности 02/01/2016 22:18 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в понедельник принял министра обороны Грузии Тинатин Хидашели, сообщает пресс-служба главы государства.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся развития и укрепления двусторонних межгосударственных отношений, армяно-грузинского взаимодействия в оборонной сфере, а также региональной безопасности.
Президент Армении и глава Минобороны Грузии придали важность взаимным визитам на высоком уровне, которые, по их мнению, придают новый импульс межгосударственным отношениям, обозначают перспективы дальнейшего сотрудничества, а также способствуют оперативному и практическому решению текущих вопросов.
Серж Саргсян подчеркнул важность армяно-грузинских партнерских отношений, а также взвешенных подходов с точки зрения региональной стабильности и сохранения мира.
В свою очередь, Тинатин Хидашели отметила, что в Грузии ценят добрососедские отношения с Арменией, насчитывающие тысячелетнюю историю. Она подчеркнула, что народы с такой давней историей дружбы ничто не может заставить сойти с этого пути.
В ходе встречи главы Минобороны Армении и Грузии представили главе армянского государства договоренности, достигнутые в результате межведомственных переговоров по военному сотрудничеству между странами.