Քննիչն առաջարկել է դատախազին՝ բողոքարկել գինեկոլոգին գրավով ազատելու՝ դատարանի որոշումը 02/01/2016   11:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բժշկական կենտրոնում ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան դեպքի առթիվ  քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության քննիչը դիմել է հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ առաջարկելով քննարկել մանկաբարձ-գինեկոլոգ Շ.Բախշյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու՝ դատարանի դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին  ՀՀ  քննչական կոմիտեից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հունվարի 30-ին քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան Շ.Բախշյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել էր, բայցև կիրառվել  այլընտրանքային խափանման միջոց:
Մեր տեղեկություններով՝ պաշտպանական կողմը միջնորդել է Շուշանիկ Բախշյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառել գրավ՝1 մլն  ՀՀ դրամի չափով, որը դատարանը բավարարել է:
Շուշանիկ Բախշյանը մեղադրվում է  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Քննությամբ պարզվել է, որ 2015 թվականի հուլիսի 27-ին, երբ Մերի Մարգարյանը ստացիոնար բուժում է ստացել «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում, առավոտյան ժամը 09.00-ից սկսած, արյան բիոքիմիական և մնացած հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել է արագ ընթացող և հղիության հետ կապված զարգացող փոփոխություններ, որի պայմաններում չի կատարվել կյանքի ցուցումով անհապաղ ծննդալուծում, այդ թվում նաև՝ կեսարյան հատման միջոցով, ինչի հետևանքով առաջացած բազմաօրգանային անբավարարությունից 2015 թ. հուլիսի 29-ին Մերի Մարգարյանը մահացել է, իսկ հաջորդ օրը թոքերի և գլխուղեղի այտուցից մահացել է նաև նրա նորածին դուստրը:
21:13 30/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՇուշանիկ Բախշյանի նկատմամբ դատարանը գրավ կիրառեց
13:40 30/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՇուշանիկ Բախշյանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից. Ալեքսանդր Սիրունյան
09:25 28/01/2016  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է պատահել, որ Արա Ասոյանն անձամբ է հայտնվել դատարանում և անձամբ Շուշանիկ Բախշյանին տեղափոխել հիվանդանոց. «Ժողովուրդ»
15:42 26/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն՝ Շուշանիկ Բախշյանին մեղադրանք առաջադրելու մասին

Следователь предложил прокурору обжаловать решение суда об освобождении гинеколога Шушаник Бахшян под залог 02/01/2016 12:06 | Актуальная тема
Следователь следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван обратился к осуществляющему надзор прокурору с предложением обсудить вопрос о подаче апелляционной жалобы на решение суда о применении в отношении акушра-гинеколога Шушаник Бахшян меры пресечения в виде залога по делу о смерти роженицы Мэри Маргарян в одном из ереванских медцентров. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Ранее агентство сообщило, что 30 января следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении Ш. Бахшян меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено, однако врач была отпущена под залог.
По информации “ФактИнфо”, защита ходатайствовала о применении в отношении Шушаник Бахшян залога в размере 1 млн. драмов. Суд удовлетворил прошение.
Шушаник Бахшян инкриминируют часть 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА.
Следствием было установлено, что 7 июля 2015 года, когда Мэри Маргарян проходила стационарное лечение в медцентре “Шенгавит”, в результате проведенных биохимических и остальных исследований были выявлены прогрессирующие и связанные с беременностью изменения, в условиях наличия которых по витальным показаниям не были проведены немедленные роды, в том числе путем операции кесарева сечения, вследствие чего 29 июля 2015 года Мэри Маргарян скончалась от полиорганной недостаточности, а на следующий день от отека легких и головного мозга умерла и ее новорожденная дочь.