Քննչական կոմիտեն՝ Վանաձորում հնչած կրակոցների գործի մասին 02/01/2016 09:52 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վանաձորում բնակարանային գողության փորձի և իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է Լոռու մարզի երեք բնակիչ:
Ինչպես ներկայացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննության տվյալներով՝ երեք անձ, ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու նպատակով, 2016 թվականի հունվարի 30-ին՝ ժամը 03.00-ի սահմաններում, ապօրինի մուտք են գործել Վանաձոր քաղաքի բնակարաններից մեկը:
Նշված գողության վերաբերյալ ստացված ահազանգով օպերատիվ խմբի կազմում դեպքի վայր են մեկնել ոստիկանության Տարոնի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերատիվ 2 աշխատակից և համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչը, ովքեր բնակարանում հայտնաբերել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց, որի պատճառով վերջիններս իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում գողությունն ավարտին չեն հասցրել և կրակել են իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնող, քրեական հետախուզության բաժանմունքի 2 աշխատակիցների ուղղությամբ և դիմել փախուստի։
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ`ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետի (գողության փորձ՝ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերի (սպանության փորձ՝ 2 կամ ավելի անձանց նկատմամբ՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական գործունեության հետ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը) հատկանիշներով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, խուզարկություններ, նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, հարցաքննվել մի շարք վկաներ:
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հիշյալ առերևույթ հանցագործությունները կատարելու կասկածանքով հունվարի 30-ին ձերբակալվել են Լոռու մարզի բնակիչներ, 1993թ. ծնված Ռ.Ռստակյանը, 1991 թ. ծնված Ա.Սարգսյանը և 1992թ. ծնված Ա.Գալստյանը:

СК Армении сообщил о задержании трех человек по подозрению в квартирной краже в Ванадзоре и покушении на убийство полицейских 02/01/2016   10:23  |  Актуальная тема
Трое жителей Лорийской области задержаны по делу о попытке квартирной кражи в Ванадзоре и покушения на убийство сотрудников Полиции, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“В результате предпринятых следственных и оперативно-розыскных мероприятий 30 января по подозрению в совершении вышеупомянутых предполагаемых преступлений были задержаны жители Лорийской области: Р. Рстакян 1993 года рождения, А. Саркисян 1991 года рождения А. Галстян 1992 года рождения. Обнаружено и изъято орудие преступления – пистолет”, - говорится в сообщении.
По предварительным данным, трое человек с целью тайного хищения чужого имущества 30 января 2016 года примерно в 03:00 незаконно проникли в один из домов в городе Ванадзор.
По вызову об указанном ограблении на место происшествия в составе оперативной группы выехали двое оперуполномоченных отделения уголовного розыска таронского отдела Полиции и старший инспектор отделения общинной полиции, которые обнаружили в квартире предполагаемых преступников, вследствие чего последние по не зависящим от их воли обстоятельствам не смогли довести до конца преступление и выстрелили в двоих сотрудников отделения уголовного розыска, исполнявших свои служебные обязанности, и скрылись с места происшествия.
По данному факту 30 января 2016 года следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области было возбуждено уголовное дело по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177(попытка кражи, совершенная с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104(покушение на убийство двух или более лиц в связи с осуществлением этими лицам служебной деятельности) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного расследования уголовного дела произведен осмотр места происшествия, проведены обыски, назначен целый ряд экспертиз, допрошены ряд свидетелей.