Բոտուլիզմի 1 դեպք՝ 2 տուժածով. տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկեք ջերմային մշակման 02/01/2016   17:21  |  Առողջություն
Գյումրիում արձանագրվել է բոտուլիզմի 1 դեպք` 2 տուժածով: Այդ մասին տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից:
Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ թունավորման հավանական պատճառ են հանդիսացել տնային պայմաններում պահածոյացված սմբուկի խավիարի կամ մարինացված կանաչ պղպեղի օգտագործումը սննդում:
Օգտագործումից մեկ օր անց հիվանդների մոտ ի հայտ են եկել բոտուլիզմին բնորոշ ախտանշաններ` սրտխառնոց, փսխում, շնչահեղձություն, մշուշոտ տեսողություն, երկտեսություն, կլման ակտի խանգարում: Հիվանդները հոսպիտալացվել են Գյումրու ինֆեկցիոն հակատուբերկուլոզային հիվանդանոց, որտեղ ստացել են համապատասխան բուժում և հակաբոտուլինային շիճուկ: Ներկայումս հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Բուժումը շարունակվում է:
Բոտուլիզմից խուսափելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է.
• խուսափե´ք տնային պայմաններում պատրաստված պահածոների օգտագործումից,
• տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկեք ջերմային մշակման` պահածոյի պարունակությունը եռացնելով 20-25 րոպե,

Один случай ботулизма с двумя пострадавшими зафиксирован в Армении 02/01/2016 18:30 | Здоровье
Два человека госпитализированы в гюмрийскую больницу с подозрением на ботулизм, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Армении.
Эпидемиологическое обследование показало, что вероятной причиной отравления могло стать употребление баклажановой икры или консервированного маринованного зеленого перца домашнего приготовления.
“Спустя день после употребления у больных появились симптомы ботулизма: тошнота, рвота, удушье, затуманивание зрения. Больные были госпитализированы в инфекционную больницу Гюмри, где им была оказана соответствующая медпомощь. На данный момент их состояние оценивается как средней тяжести. Лечение продолжается", - говорится в сообщении ведомства.
Во избежание заболевания ботулизмом Минздрав Армении вновь призывает граждан избегать употребления консервов домашнего приготовления, перед употреблением подвергать их термической обработке (кипятить в течение 20-25 минут) и не покупать консервированные продукты на рынке или у случайных людей.
“В случае появления первых симптомов ботулизма немедленно обратиться за помощью к врачу", - отмечается в сообщении.